PES Fifa’ya Yenildi mi ?

Pro Evolution Soccer’ın adı tarihe karışıyor ancak oyun varlığını sürdürmeye devam edecek.

PES severler oyunun 2022 sürümünü merakla beklerken oyunun yapımcısı Konami, oyunun artık Pro Evolution Soccer adıyla çıkmayacağını duyurdu.

Konami’nin açıklamasına göre PES artık eFootball adıyla piyasada yerini alacak.

eFootball 2022 adı altında yeni sürümü çıkacak oyunla ilgili birçok yenilik de duyuruldu.

Kia Grubunun Devrimi Sürüyor

Hyundai Tucson ile başladıkları görsel devrimi sürdüren Hyundai Kia grubu Sportage ile bu görsel devrimi sunuyor.  Teknolojiden o kadar etkilenmiyorsanız ve sadece karmaşık olmayan bir ulaşım istiyorsanız, bir dizi ekrandan kurtulabilirsiniz.

Gösterge paneli, donanım seviyesinden bağımsız olarak 12 inçlik bir ekran olacak gibi görünse de bilgi-eğlence ekranı oldukça küçültülebilir. Sportage’ın 12 inçlik bilgi-eğlence ekranı, “panoramik bir ekrandan”, her iki yanda düğmeler ve kadranlar bulunan daha küçük 8 inçlik bir ekrana, 90’lardan fırlamış gibi görünen küçük bir LED göstergeye geçmek için küçültülebiliyor.

Aynısı hava girişlerinin altındaki klima ve havalandırma kontrolleri için de geçerli. Bunlar da en yüksek donanım seviyesinde neredeyse tamamen dijitalden giriş versiyonunda tamamen düğme tabanlı hale gelebiliyor. 12 inçlik ekranın olması gereken yerde küçük bir ekran görmek biraz alışılmadık görünse de Kia, Koreli müşterilerine başka yerlerde pek görmediğimiz bir dizi seçenek de sunuyor.

Yeni yayınlanan fotoğraflar, farların en gösterişli tamamen LED konfigürasyonundan daha az karmaşık bir konfigürasyona geçişini de gösteriyor. Aynı şey arka lambalar için de geçerli.

Kia, bu ayın başlarında lansmanda bir dizi güç aktarma seçeneği sunacağını açıkladı. Giriş seviyesinden itibaren, 177 hp (180 PS/132 kW) ve 264 Nm tork değerine sahip 1.6 litrelik TGDI dört silindirli ve 183 hp (185 PS / 136 kW), 416 Nm 2.0 litrelik turboşarjlı bir dizel motor sunuluyor.

Bu arada Kia’nın web sitesi, hibrit Sportage’ın aynı 1,6 litrelik motoru, ilave 59 hp (60 PS/44.2 kW) üreten bir elektrik motoruyla kullanacağını ortaya koyuyor. Güç, hibrit için ön tekerleklere gönderilirken, benzinli ve dizel motorlar önden veya dört tekerlekten çekişte seçilebiliyor.

Kore’nin resmi yakıt ekonomisi standartlarına göre, hibrit de oldukça iyi bir kilometre performansı elde ediyor. Detay verecek olursak, 6 vitesli bir versiyonla, Sportage hibrit 6.03 litre/100km yakarken, sekiz vitesli dizel için bu 6.9 litre/100 km oluyor. Benzinli versiyonda DCT şanzıman ile tüketim 8.1 litre/100 km.

 

LGS TERCİH SONUÇLAR AÇIKLANDI

2021 LGS yerleştirme sonuçları, 26 Temmuz 2021 tarihinde “http://www.meb.gov.tr” adresinden ilan edildi.

MEB’in yayınladığı bilgilere göre nakil takvimi şöyle olacak;

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 26-30 Temmuz 2021

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı: 02 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 02-06 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı: 09 Ağustos 2021

 

Geçen yılki LGS yerleştirmelerinde iki dönemde yapılan yerleştirmeye esas nakiller, bu yıl da iki dönemde gerçekleştirilecek. Her dönemde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek.

Tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

Sosyal Medya’da Kripto Dolandırıcılarına Dikkat

Kötü niyetli kişilerin son dönemde yaygın bir şekilde kullandıkları kripto dolandırıcılık yöntemi Kripto Fenomenlerinin hesaplarını klonlamak. Hesaptaki profil resmini kopyalayıp sadece bir harfi değiştirerek ya da çift yazarak hesap oluşturup işe başlıyorlar.

Editörümüzün başına gelen bir dolandırıcılık hikayesini kısaca paylaşıyoruz.

 

Dolandırıcılar tanınmış kripto fenomenlerinin klon hesapları ile hesap altına yazılan yorumlara cevap yazıyorlar. Daha sonra kripto fenomeninin sorduğu soruya verdiğiniz yanıt ya da yorumları cevaplayarak kendisine direk mesaj atmanızı istiyorlar.

Direk mesaj atmak için hesaba gittiğinizde “Aaaa ben bu hesabı takip etmiyor muymuşum? ” gibi bir tepkiniz oluyor ki bu tepki aslında uyanmanızı sağlayacak ilk uyarı… Ama size cevap yazdığı için kendinizi borçlu hissederek, mahcup olup fake hesabı takibe alıyorsunuz….

Direk mesaja bir şeyler yazdıktan sonra size üye olmanız için sahte bir token sitesi adresi veriyor. Aslında mesajlarda Google Translate kullanan yabancı birisinin yazdığı rahatlıkla anlaşılıyor. Ancak 20x kazanma hırsı gözlerini perdelemiş olan masum takipçimiz bunu da göz ardı ediyor. Çünkü koskoca fenomen onu önemseyip token vermeyi önermiş.

Editörümüze verdiği adres;

https://ledgercryptocoin.com/

Tıklayınca açılan siteyi tokenların ön satışı için kurgulanmış bir site sanıyorsunuz. Sitede telefon numaraları, ABD merkezli ofis adresleri, para transferlerini alan kişi bilgileri gibi pek çok bilgi inandırıcı olması açısından yer alıyor. Dahası canlı borsa bilgileri, coin fiyatları, akış bantları yer alıyor. Kendi çapında güven veriyor. Bir de siteye referans olan kripto fenomeniniz olunca çok sorgulamıyorsunuz. 20X token gelecek nasılsa.

Para transferi yapayım nasılsa geri alırım diye düşünüyorsunuz…..

Fakat bu da yapılan hatalar silsilesinin sonuncusu.

Siteden transfer yöntemini seçiyorsunuz ve kripto para göndererek dolandırılmanın son adımını da tamamlamış oluyorsunuz.

Geçmiş olsun…

Para dolandırıcının hesabına geçiyor.

Siteye gidip token almaya çalışıyorsunuz ama bu kez de depozito ücretini 500 dolara tamamlamanız isteniyor.  Hatta 500 dolara tamamlarsanız ücreti iade alacağınız söyleniyor.  Buraya kadar olan hataları yaptınız ise bundan sonrasını yapmayın çünkü o para hiç bir zaman size geri gelmeyecek. Gönderdiğiniz para da orada öylece görünecek.

Zaten zarardaysanız ve son bir umut böyle bir dolandırılma hikayesinin bir parçası olduysanız lütfen kendinize kızmayın. Çünkü dolandırıcıların mesleği bu, her gün bu şekilde binlerce kişinin parasını çalıyorlar. Küçük zararlar ile bu dersi alabilenler çok daha şanslı. Çünkü çok büyük paralar kaybedenler de var.

Bu haberi yayına hazırlayan editörümüz büyük sıçramanın olduğu 26 Temmuz gün kapanışında 192 dolar dolandırıldı. Ve sıcağı sıcağına haberi yazdı ki başkalarının başına gelmesin.

Dolandırılan kişinin dolandırıldığını itiraf etmesi özellikle bizim toplumumuzda çok zordur. Sosyal medyada özellikle Ekşisozluk’te destek bulmak için başından geçen olayı anlatanlara yazılan yorumlar toplumdaki empati yoksunluğunu gözler önüne seriyor. 800 yıl önce Nasrettin Hoca zamanında da tüm köy hırsıza kızmak yerine hocayı suçlu çıkarmıyor muydu?

 

 

 

 

 

Derviş Zaim Filmi ABD’den Ödül ile Dönüyor

Derviş Zaim’in Flaşbellek filmi, ABD’nin önemli festivallerinden 27. Sedona Uluslararası Film Festivali’nden ‘En İyi Uluslararası Film’ ödülünü kazandı. Derviş Zaim’in yönettiği Flaşbellek filmi Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde düzenlenen ve ülkenin önde gelen festivalleri arasında kabul edilen 27. Sedona Uluslararası Film Festivali’nden ‘En İyi Uluslararası Film’ ödülünü kazandı.

Flaşbellek filmi, Suriye’den Türkiye’ye uzanan bir yolculuğun yarattığı dönüşüm hikayesini heyecan dolu bir serüven olarak anlatıyor.Film, 2020 yılında Fransa’nın en önemli iki festivalinden biri olan 42. Cinemed (Montpellier) Film Festivalinde ‘Genç Jüri Ödülü’nü kazanmış ve 12-19 Temmuz 2021 tarihlerinde Fransa’da CCAS (Social Activities of Energy) adlı kurumun organizasyonu ile salonlarda seyirci ile buluşmuştu.Flaşbellek filminde, Arap sinemasının ünlü oyuncularından Salah Bakri ile Ali Süleyman yer alıyor. İkiliye Husam Chadat ve Sara El Debuch eşlik ediyorlar. Görüntü yönetmenliği’ni Andreas Sinanos’un, kurgusunu Aylin Zoi Tinel’in, müziğini Marios Takoushis’in yaptığı film, 2019 yılında Gaziantep ve Konya’da çekilmişti.Flaşbellek, 2021-22 sinema sezonunda seyircisi ile buluşması bekleniyor.

Leyla ile Mecnun Ne Zaman Başlayacak ?

Televizyon ekranlarının fenomen dizisi Leyla İle Mecnun’un, Acun Ilıcalı’nın dijital yayın platformu Exxen’de geri döndü. Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Leyla ile Mecnun dizisinin sevenleri Leyla ile Mecnun’un başlama tarihini merak ediyor.

Geçtiğimiz günlerde sevilen dizinin oyuncuları ve set ekibi çekimlerin başladığına ilişkin paylaşımlar yapmışlardı. Hatta dizinin yönetmeni Onur Ünlü, dizinin yeni Leyla’sı Deniz Işın’la paylaşım yaparak diziye dair ilk bilgilerin gelmesine neden olmuştu. Leyla ile Mecnun dizisinin Eylül ayında yeni yayın döneminde başlaması bekleniyor.

%d blogcu bunu beğendi: