5053873217 [email protected]

Paris’te Gündem Bu Kostümler

Modanın başkenti Paris’te düzenlenen Moda Haftası daha önce eşi benzeri görülmemiş tasarımlarla gündeme geldi.

Kendine has tasarımlarıyla moda tarihine damga vuran Fransız lüks moda markası Schiaparelli’nin 2023 Couture koleksiyonu, Paris Moda Haftası’nın kuşkusuz en çok konuşulan koleksiyonu oldu.

 


Markanın kreatif direktörü Daniel Roseberry’nin vahşi hayvanları moda ile  bir araya getirdiği anlar hem moda dünyasında hem de sosyal medyada yankı uyandırdı.

Tasarımcı sosyal medya hesabından kıyafetlerin ve hayvan başlarının nasıl yapıldığına dair görüntüler paylaşmayı ihmal etmedi. İtalyan şair Dante Alighieri’nin İlahi Komedya’sından (Inferno) ilham aldığını belirten Roseberry, doğanın gücünü temsil eden tasarımların tamamen el işçiliğiyle ortaya çıktığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ikinci çocuğunun adını “Aire” olduğunu duyuran ünlü reality show yıldızı ve kozmetik girişimcisi Kylie Jenner ise siyah elbisesinin üzerindeki dev aslan başıyla defilenin en çok konuşulan ismi oldu.

 

Beyonce Bu Konserle Tarihe Geçti

Dubai’deki Atlantis The Royal’in açılışında gösterişli bir konsere imza atan ünlü R&B şarkıcısı Beyonce, bazı kesimlerden tepki çekti.


2018’den bu yana konser vermeyen Beyonce’nin dönüşü hayranlarını mutlu etse de Dubai’nin eşcinsel ilişkilere karşı katı yasalarının olması bazı hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Beş yıl aradan sonra ilk kez canlı performans sergileyen şarkıcının son albümü Renaissance, “siyah queer kültürünü onurlandırması” ve LGBT ikonlarından ilham alması nedeniyle hayranlarından tam not almıştı.

Ancak bir saatlik konser için 24 milyon dolar (450 milyon TL) aldığı bilinen Beyonce’nin Dubai’de konser vermesi tepki çekti.

BBC’nin haberine göre şarkıcının LGBT haklarını tanımayan bir ülkede konser vermesi üzerine sosyal medyada pek çok yorum yapıldı.

Peugeot 408 2023’de Türkiye’de

Peugeot’nun C segmentinde SUV kodlarıyla tasarımı ve yenilikçi yaklaşımıyla dikkati çeken yeni modeli 408, elektrikliye de odaklanılan mükemmel verimliliğiyle ön plana çıkarken, 2023 yılında kademeli olarak Avrupa pazarlarında yollara çıkmaya başlayacak.

Peugeot’dan yapılan açıklamaya göre, dünyanın en köklü otomobil markalarından biri olan Peugeot, yeni 408 modeliyle SUV kodlu dinamik silueti ve kusursuz Fastback tasarımıyla kalıpları kırıyor.

Ekim 2022’deki Paris Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılan yeni Peugeot 408, 2023’ün ilk aylarında kademeli olarak Avrupa pazarında yollara çıkmaya başlayacak. Yeni Peugeot 408, aynı dönemde Türkiye’de de yollarda olacak.

 

Peugeot, son yıllarda SUV 2008, SUV 3008 ve SUV 5008 modelleriyle yakaladığı başarıyı, yeni 308 ile sürdürerek her modeliyle sınıfının referans noktası olmayı başardı. Peugeot, yeni 408 ile son derece rekabetçi C segmentindeki ürün çeşitliliğini artırırken, markanın bu sınıftaki başarısını devam ettiriyor. Yeni Peugeot 408, insanların bir otomobilden bekledikleri ihtiyaçları karşılıyor.

 

Yeni Peugeot 408, obsession mavi, titanyum gri, tekno gri, elixir kırmızı, sedef beyaz ve inci siyah isimli 6 farklı gövde rengiyle üretilecek.

 

ARKAMYS dijital ses işlemcisi ile tamamlanan Focal Premium Hi-Fi ses sistemi ileri teknoloji ürünü 10 hoparlör içeriyor. Hoparlörler yeni 12 kanallı 690 W D Sınıfı amplifikatör tarafından besleniyor.

 

Peugeot ve Focal ekipleri, tüm yolculara heyecan verici bir ses deneyimi sunmak için her bir hoparlörün konumunu belirmek üzere birlikte çalıştı. Sistem, gelişmiş ses sahnesi, ayrıntılı sesler ve derin ve etkileyici baslarla iyi bir ses deneyimi sunuyor.

 

Direksiyon simidinin hemen üzerinde göz hizasında bulunan yeni dijital gösterge, 10 inçlik bir dijital ekrana sahip bulunuyor. GT donanım seviyesiyle 3-Boyut teknolojisi devreye giriyor. Dijital gösterge tamamen kişiselleştirilebiliyor.

 

Tüm dinamik kontroller, sürücü tarafında bir yay şeklinde gruplanıyor. Sürücü, tek bir dokunuş ile 8 ileri vitesli EAT8 otomatik şanzımanın sürüş modları arasında seçim yapabiliyor.

 

  • Aerodinami ile birleşen verimlilik uzmanı motorlar
    Yeni PEUGEOT 408’de PLUG-IN HYBRID 225 e-EAT8 ve PLUG-IN HYBRID 180 e-EAT8 isimli iki adet şarj edilebilir hibrit motor sunuluyor.

 

180 e-EAT8; 150 HP güce sahip PureTech benzinli motor ve 81 kW güce sahip elektrikli motora, 225 e-EAT8 ise 180 HP güce sahip PureTech benzinli motor ve 81 kW güce sahip elektrikli motora sahip.

 

Her iki şarj edilebilir hibrit motor da EAT8 8 ileri vitesli otomatik şanzımanla gücünü ön tekerleklere aktarıyor. Her iki şarj edilebilir hibrit versiyon da lityum-iyon batarya ile 12,4 kWsa şarj kapasitesine ve 102 kW güce sahip. Şarj standart olarak 3,7 kW tek fazlı şarj cihazı ve isteğe bağlı 7,4 kW tek fazlı şarj cihazı ile gerçekleştiriliyor.

 

7,4 kW’lik Wall Box ya da tek fazlı entegre şarj cihazı ile tam şarj yaklaşık 1 saat 55 dakika sürerken, 3,7 kW’lik şarj cihazı ile tam şarj yaklaşık 3 saat 50 dakika sürüyor. Standart prizde ise tam şarj süresi yaklaşık 7 saat 30 dakika sürüyor.

 

Ayrıca 3 silindirli 130 HP 1.2 litre PureTech içten yanmalı bir motor seçeneği de bulunuyor. 8 ileri vitesli EAT8 otomatik şanzıman ve start&stop özelliği ile bu motor Euro 6.4 emisyon normunu karşılıyor. İlerleyen dönemde ise tamamen elektrikli versiyon da sunulacak.

 

Küresel hedeflere sahip model, önce Avrupa pazarı için Fransa’nın Mulhouse kentinde, kısa bir süre sonra da Çin pazarı için Çin’deki Chengdu fabrikasında üretilecek.

Sahneye Çıkmadan Milyonlar Kazandı

Victoria Beckham, eski müzik grubu Spice Girls yeniden bir araya gelse de gruba dahil olmadı. 2019’dan itibaren yeniden sahne almaya başlayan gruba katılmasa da Beckham, 2 milyon sterlin (yaklaşık 46 milyon TL) kazandı.

Spice Girls yıllarında “Posh Spice” (Sosyetik Baharat) adıyla anılan 48 yaşındaki Beckham’ın müzik şirketi Moody Productions’ın 2020’de 403 bin sterlin (yaklaşık 9 milyon TL), 2021’de 703 bin sterlin (yaklaşık 16 milyon TL) kazandığı ortaya çıktı.


2019 yılında tekrar bir araya gelen Spice Girls yoluna Mel B, Mel C, Emma Bunton ve Geri Horner ile devam ediyor. Grup daha ilk yılında turneden 1 milyon sterlin kazandı.

Beckham hala yasal olarak grubun üyesi olsa da onlarla birlikte şarkı söylemek zorunda değil. Çünkü Moody Productions, konserler ciroları, lisans anlaşmaları ve ticari satışlardan pay almaya hak kazanıyor.

İngiliz pop müzük grubu Spice Girls, ilk olarak 1994’te kuruldu. İlk çıktıklarında şarkıları Birleşik Krallık müzik listelerinden düşmüyordu. 1994’ten bu yana 100 milyondan fazla albüm satarak tüm zamanların en çok satış yapan kadın müzik grubu oldu.


Grup, 2000’lerde dağıldı, 2019’da yeniden bir araya geldi. Spice World Tour adlı dünya turnesiyle müziğe geri dönse de artık moda kariyerine öncelik veren Victoria Beckham, arkadaşlarına katılmadı.

 

ChatGPT Bazı Mesleklerin Sonunu Getirebilir

ChatGPT, insanlarınkine benzer metinler oluşturmak için GPT (Generative Pre-training Transformer) mimarisinin bir çeşidini kullanan büyük bir dil modeline deniliyor. Çeşitli internet metinleri üzerinde eğitilen sohbet robotu ve çok çeşitli komutlara tutarı yanıtlar üretebiliyor. Model, dil çevirisi, soru yanıtlama ve konuşma gibi çeşitli görevler için ince ayar yapılabiliyor. ABD’deki  OpenAI adlı kuruluşun ı araştırma ekibi tarafından yaratılan ChatGBT, yeni araştırma ve gelişmelere dayalı olarak güncellenmeye devam ediyor.

Bununla birlikte Microsoft, ChatGPT’ye 10 milyar dolar yatırım yaptı ve teknolojinin insanların bilgisayarlarla etkileşim şeklini değiştireceğini söyledi. Ancak, teknolojide bir dönüm noktası oalrak görülen Chat GPT insanların işlerini yakın bir gelecekte ellerinden alabilir.

İngiltere’de yer alan Ultima Sosyal Mühendislik adlı kuruluşun başkanı Richard DeVere, Daily Mail’e yaptığı açıklamada, “ChatGPT’nin iş gücünün yüzde 20’sinin yerini alabileceğine inanıyorum. ChatGPT geçici bir heves değil, yeni bir teknolojik devrim. Bu sadece Bitcoin, NFT’ler veya akıllı kontakt lensler gibi yeni bir moda değil. Bu oluyor ve yavaşlama belirtisi göstermiyor. Robotlar mutlaka işinizi alacak diye bir yargıda bulunamam ama robotu kullanabilen biri kullanmayandan daha iyi durumda olacak.” diye konuştu.

“Robotların otomatik olarak insanların yerini aldığı süreç bir gecede gerçekleşmeyecek. İlk dalga, günlük işlerine yardımcı olmak için yapay zeka araçlarını kullanan daha az deneyimli insanlardan gelecek.”

Diğer taraftan, oldukça iyi metinler yazan ve kullanıcılara hızla tutarlı yanıtlar veren ChatGBT’nin öncelikle iletişim alanlarında faaliyet gösteren gazetecilik, reklamcılık, tercümanlk ve halka ilişkiler gibi alanları domine etmesi bekleniyor.

DoNotPay adlı bir kuruluş ise insanları mahkemede hız cezalarına karşı savunmak için ChatGPT’yi kullanarak, sohbet robotunun hukuk alanında işlevsel olduğunu gösterdi. Yani ChatGPT birgün avukatların ve hakimlerin yerini alabilir. Ayrıca İngiltere’de ChatGPT, bir yazma görevini tamamlayarak bir iş görüşmesi için kısa listede yer almayı başardı (Kısa listeye adayların yalnızca yüzde 20’si girdi).

Diğer taraftan DeVere, yapay zekanın kullanımının sadece bu alanlarla sınırlı kalmayacağını vurgulayarak, “ChatGPT’nin henüz ilk aşamalarındayız. ChatGPT ile kullanım durumlarının olasılıkları sonsuzdur. Platformda,  arabalarını nasıl tamir edeceklerini öğrenmeye ve bilgisayar korsanlığı için açık kod yazmaya kadar her şeyi aratan insanları gördük” dedi.

Son olarak ChatGPT’nin tehdit ettiği diğer bir meslek grubunu ie yazılım mühendileri oluşturuyor. Hali hazırd ChatGPT basit kodlamalar yapabiliyor.

 

Terim The Guardian Jürisinde

İngiliz The Guardian gazetesi, her yıl olduğu gibi, 2022 yılında da en iyi performans gösteren 100 futbolcuyu seçecek jüriyi belirledi.


‘Yılın En İyi 100 Erkek Futbolcusu’ listesini belirleyecek jüride eski futbolculardan Patrik Andersson, Maicon gibi isimlerin yanı sıra teknik adamlar arasında Türkiye A Milli Takımı ve Galatasaray ‘ın eski teknik direktörü Fatih Terim de yer aldı.

Terim’in yanında Avram Grant ve İzlanda Teknik Direktörü Magnus Mar Einarsson da jüriye dahil oldu.

‘Yılın En İyi 100 Erkek Futbolcusu’ listesinin adayları arasında Inter’de forma giyen A Milli yıldız Hakan Çalhanoğlu da bulunuyor.

Son olarak 2017’de imza atarak Galatasaray’ı çalıştıran Terim, 10 Ocak 2022’de ayrılmıştı.

%d blogcu bunu beğendi: