5053873217 [email protected]

Banu Alkan’dan ilginç Serenay Yorumu

Serenay Sarıkaya, birkaç gün önce GQ Türkiye Yaratıcılık Ödülü’nü almak üzere New York’ta düzenlenen “GQ Küresel Yaratıcılık Ödülleri” gecesine katıldı.

N-LIFE HABERLERİ
“Rambo Berk” olarak tanınan oyuncu Ferhat Yılmaz: Hırsızı etkisiz hale getirdimimg multiple
“Rambo Berk” olarak tanınan oyuncu Ferhat Yılmaz: Hırsızı etkisiz hale getirdim<br>


Adı şu sıralar şarkıcı Mert Demir ile anılan Sarıkaya’nın derin göğüs dekolteli siyah elbisesi ve dağınık saçları dikkat çekti.

Tarzı sosyal medyada gündem olan Sarıkaya’ya bir yorum da Banu Alkan’dan geldi.

Banu Alkan, Serenay Sarıkaya’nın daha önce çektirdiği bu fotoğrafı “Göğüsler silikon olmasaydı keşke… Silikonlar karizmayı bozuyor ne yazık ki” notuyla paylaştı.

 

Elektrikli Benzinli Rekabeti Bitti…

Elektrikli otomobiller için batarya devrimi: 1,5 milyon kilometre ve 15 yıl ömür
Batarya pazarına hakim olan Çin’den gelen son haberler, elektrikli otomobil pazarında devrim yaratabilecek türden.

Elektrikli otomobiller konusunda son dönemde bir duraksama yaşandığı sektörde en çok konuşulan konu. Devlet desteklerinin kesilmesi, şarj ağı ve fiyat sorunları ile birlikte kullanıcıların menzil endişeleri bu duraklamanın ana nedenleri.

Menzil ve batarya konusunda yoğun çalışmaların devam ettiği Çin’den gelen haberler ise menzil endişelerini ortadan kaldırıp, elektrikli araç pazarında devrim yaratabilir.

2018 yılında Çin’in Pekin şehrinde kurulan katı hal pilleri konusunda araştırmalar yapan Tailan New Energy firması, çok yüksek enerji yoğunluğuna sahip yeni bir batarya hücresi tanıttı.

Şirketin iddiasına göre “Dünyada ilk” olan lityum metal batarya hücreleri 720 Wh/kg gibi bir enerji yoğunluğuna sahip. Piyasadaki çoğu araçta kullanılan lityum iyon bataryaların çoğu 250-300 Wh/kg enerji yoğunluğuna sahip. Kısa süre önce bir başka Çinli WeLion, 360 Wh/kg batarya hücrelerinin NIO araçlarında kullanılacağı ve tek şarjla 1000 kilometre üzerinde bir menzile çıkabileceği belirtilmişti.

Bu da Talian’ın yeni teknoloji ile rekor kıran pillerinin 2000 bin kilometrenin üzerinde menzil sunabileceği anlamına geliyor.

1.5 MİLYON KİLOMETRE VE 15 YIL ÖMÜR

Bir başka haber ise Çin’in ve dünyanın en büyük batarya üreticisi konumunda olan CATL’dan geldi. CATL, otomobil ve ticari araçlarda kullanılacak 1.5 milyon kilometre ve 15 yıl ömre sahip yeni batarya paketini tanıttı.

Lityum demir fosfat (LFP) tipinde olan yeni uzun ömürlü batarya iddiaya göre 1000 şarj döngüsünde sıfır bozulma gösteriyor.

2024 başında CATL LFP pil hücrelerinin maliyetini yarı oranında azaltacağını iddia etmişti. Geçen yaz ise 10 dakika şarjla 400 kilometre menzil sunabilen süper hızlı LFP pillerini tanıtmıştı.

Yani batarya teknolojisi hızla gelişmeye devam ediyor. Ama elektrikli otomobillerin satış tarafındaki duraklama dönemini de aynı şekilde hızlandırabilecek mi göreceğiz. Bunun için ucuz ve hızlı bataryalar kadar onları hızlı şarj edebilecek bir ağ ve istasyon ihtiyacı kullanıcıların kafasındaki bir diğer soru işareti gibi.

Başak Dizer Mutluluğunu Bu Fotoğrafla Paylaştı

Başak Dizer, bu kez eşini fotoğrafladı.


“ŞANSLI”

Kıvanç Tatlıtuğ’un “Lucky” (Şanslı) yazılı gömleği dikkat çekerken; Başak Dizer de paylaşımına “Şanslı” notunu düştü.

Başak Dizer’in paylaşımına binlerce beğeni ve “Çok güzelsiniz”, “Şanslı olan sensin”, “Maşallah” gibi yorumlar geldi.

 

“Öte yandan Kıvanç Tatlıtuğ, geçtiğimiz yıllarda Başak Dizer’e olan aşkını “Ben Başak’ı her gün bambaşka türlü sevmeyi öğrendim. Çünkü çok sevmek yetmedi. Gözlerindeki mutluluğu hissettiğim vakit karnım doyuyor. Bu öyle bir şey. Onun yapmış olduğu şeyleri, seçimlerini desteklemek en önemlisi. Yoksa herkes evleniyor. Evleniyorsun işte. Devamını getirebilmek asıl mesele”” diye anlatmıştı.

iPhone Hiç Bu Kadar Renkli Olmadı

Apple, bir dizi yeni özellik ve iyileştirme vaat eden en yeni amiral gemisi modeli iPhone 16’yı bu yıl içinde tanıtmaya hazırlanıyor.

Şirket, yeni iPhone modellerini hazırlarken Apple kullanıcıları iPhone 16’ların nasıl olacağını merak ediyor.


RENKLER BELLİ OLDU
iPhone 16’nın sızdırılan renkleri şöyle;

Siyah
Beyaz
Yeşil
Sarı
Pembe
Mavi
Mor

MAKETLERİ SIZDIRILDI
iPhone 16 modellerinin maketleri sızdırıldı.

iPhone 16 ve iPhone 16 Plus’ta dikey olarak hizalanmış kamera çıkıntısı.

Bu, muhtemelen standart iPhone 16 modellerinin Vision Pro için uzamsal video kaydetmesini sağlayacak.

Eylem düğmesinin dört iPhone 16 modelinde de görülüyor. Şu anda yalnızca iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’te mevcut.

 

Akıllı Otomobil Yerine Robota Yatırım

Elektrikli Otomobil projesinden vaz geçen Apple’ın  kullanıcıların kişisel robotu olabilecek yeni bir ürünü araştırdığı kaydedildi.


Bloomberg’in haberine göre, Apple’daki mühendislerin kullanıcıları evlerinde takip edebilecek bir mobil robotu araştırdıkları iddia edildi.

Ayrıca ABD’li teknoloji devinin bir ekranı hareket ettirmek için robotik donanımlı gelişmiş bir masaüstü ev cihazı geliştirdiği de belirtildi.

 

Apple’ın yeni gelir kaynakları bulma konusunda baskı altında olduğu aktarılırken, geçtiğimiz Şubat ayında elektrikli araç projesini rafa kaldırmıştı.

VISION PRO’NUN BÜYÜK GELİR KAYNAĞI OLMASI YILLAR ALABİLİR

Karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro’nun ise büyük bir para kaynağı haline gelmesinin yıllar alması bekleniyor.

Apple, robot teknolojisiyle tüketicilerin evlerinde daha büyük bir yer edinebilir ve yapay zeka alanındaki gelişmelerden faydalanabilir.

Robotik çalışmaların Apple’ın donanım mühendisliği bölümü ile John Giannandrea tarafından yönetilen yapay zeka ve makine öğrenimi grubu bünyesinde yürütüldüğü aktarıldı.

 

Apple’ın web sitesinde robotikle ilgili görevler için ilan vermesi, proje üzerinde çalışan ekipleri genişletmeye çalıştığını gösteriyor.

Bir iş ilanının açıklamasına göre, “Ekibimiz, yeni nesil Apple ürünlerine güç verecek yapay zekayı şekillendirmek için modern makine öğrenimi ve robotik alanlarının kesiştiği noktada çalışıyor. Gerçek dünyadaki karmaşık akıllı robotik sistemleri ve deneyimleri araştırmamıza, tanımlamamıza ve geliştirmemize yardımcı olacak yenilikçi ve çalışkan makine öğrenimi ve robotik araştırmacıları ve mühendisleri arıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Yeni Bir 9. Gezegen Vakası

NASA’ya göre bilim insanları, güneş sisteminde bir “Gezegen X” olabileceğini ortaya koyan matematiksel kanıtlar buldu.


Araştırmacıların “Dokuzuncu Gezegen” adını verdiği nesne, Dünya’nın yaklaşık 10 katı bir kütleye sahip olabilir ve Güneş’ten Neptün’e göre ortalama 20 kat daha uzakta bir yörüngede dönüyor olabilir.

Gezegenin Güneş etrafında bir tam turu 10 bin ile 20 bin Dünya yılı kadar sürebilir.

NASA’nın bu açıklaması, güneş sistemimizde yeni bir gezegenin olduğu anlamına gelmiyor.

Bu uzak gezegenin varlığı şu an için sadece teorik düzeyde, “Gezegen 9” lakaplı gezegene dair doğrudan bir gözlem yapılmadı.

Gökbilimciler şimdi matematiksel olarak tahmin edilen gezegeni arıyorlar.

“9. GEZEGEN” İLK NE ZAMAN ORTAYA ATILDI?
Ocak 2015’te Caltech gökbilimcileri Konstantin Batygin ve Mike Brown, dev bir gezegenin dış güneş sisteminde olağandışı geniş bir yörünge izlediğine dair kanıt sağlayan yeni bir araştırma duyurdu.

Bu tahmin, doğrudan gözleme değil, ayrıntılı matematiksel modellemeye ve bilgisayar simülasyonlarına dayanıyor.