5053873217 [email protected]

2018 yılından bu yana Türkiye satışlarını kesintisiz artıran markalardan Citroen, 2024 hedefinde de yükseliş trendini bozmayacağını iddia ediyor. Markanın elinde; 40-50 bin eurolardaki elektrikli araç fiyatlarını yarıya indirecek 23.300 euro etiketli ilk Avrupalı otomobil elektrikli e-C3 gibi yeni kozlar var. 2024 Citroen hedefi, pazardaki küçülmeye karşın kendi satışlarında büyüme yönünde.

Geçtiğimiz hafta, en fazla merak edilen ve ikinci ¨Fransız Devrimi¨ olarak lanse edilen elektrikli e-C3 modelinin ilk global test sürüşleri için Viyana’daydım.

Etkinlikte bize Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım ev sahipliği yaptı. Kendisiyle otomobil satışlarını, yeni modellerini ve yeni ekonomik elektrikli e-C3‘ü konuştuk.

 

Satışlarda 67 bini gözüne kestirdi
Genel Müdür Alkım, 2023 yılında 63 bin adeti binek ve hafif ticari, 3 bin adeti de Ami olmak üzere kendilerini dünyanın üçüncü en çok Citroen satan ekibi yapan yılı çok önemli bulduklarını ama bununla yetinmeyeceklerini dile getirdi. ¨2024 yılı hedefimizi 20 bini hafif ticari olmak üzere 67 bin olarak belirledik. Ami satışlarımızı da 4 bin adet olarak ekleyeceğiz. Citroen hızlı karar alamilen çevik bir şirket. Ani iniş ve çıkışlara çevik tepki verebiliyor. Yeni elektrikli e-C3, E-C3 Aircross, yeni C3 ve tüm ailenin güncellendiği hafif ticari ürün gamımızla yıla güçlü başlıyoruz. Gücümüzü artırarak sürdürmek için global CEO’muzla ayda 5-6 defa telefonla görüşüyor ve gelişmeleri sıcağı sıcağına ele alıyoruz.¨

Citroen CEO’su ile Türkiye Genel Müdürü, 2023 başarısının 2024’de artarak devamı için sürekli temas halinde.
7 Temmuz sonrası Citroen fiyatları artmayacak
Bu arada Türkiye’de 7 Temmuz 2024 tarihi itibariyle Avrupa ile paralel GSR 2 kapsamına girecek. Yani en baz donanım otomobil ve hafif ticari araçta bile belli donanımlar zorunlu olacak. Bu donanımlar arasında şerit takip sistemi, alkolmetre altyapısı, acil fren destek sistemi gibi teknolojiler bulunuyor. Bu sistemlerin gelmesiyle yollarda güvenlik daha da artacak ama araç fiyatları da bundan etkilecek.

En ucuz baz versiyon otomobiller 400-430 euro kadar maliyet artışı yaşarken, daha orta sınıf araçlarda bu artış 100 euroya kadar düşebilecek. Bu yasanın Citroen fiyatlarına nasıl yansıyacağını da Genel Müdür Alkım‘a yönelttik:

¨Bütün otomobiller Avrupa regülasyonuna uygun bir şekilde bir takım güvenlik ekipmanlarıyla zenginleştirilmek durumundalar. 7 Temmuz’a kadar normal şartlarda biz araçları ithal etme durumumuz varken şimdi plakalandırma, tescil ettirme zorunluluğu geldi. Bizi ilgilendiren iki tane modelimiz var aslında…Citroen için Türkiye’de markanın en önemli oyuncusu C4 X. Onda da bu yeni zorunlu sistemlerim tümü bulunuyor. Yeni C3 ve yeni hafif ticarilerimizde de bunlar var. Elimizde eski model C3 ve C3 Aircross serisi vardı onlar da yenileniyor zaten, stokları da yok. Dolayısıyla bizim fiyatlarımız 7 Temmuz’dan etkilenmeyecek. Ayrıca istenenleri sağlayamayan araçlar satılmayacak diye bir şey yok. Belirli koşullarla o araçların da satışları yapılabilecek.¨

itr

¨İyimseriz ama tedbirliyiz¨
2024 otomobil satışları nasıl tamamlanacak. Yılın ilk 3 ayında rekor satışlar gelirken, nisanda pazar yüzde 22’nin üzerinde geriledi. Mayısta da 80-90 bin adetlik bir satış bekleniyor. Haziranda bayram tatili var. Temmuz ağustos ise geleneksel olarak durgun geçen piyasalara işaret ediyor. Bu rotamda Citroen Türkiye olarak, önlerindeki 8 aya nasıl bir ışık tutuyorlar:

 

Alkım, şu değerlendirmeyi yaptı:

¨Stellantis gerçekten çok çevik bir yapıya sahip. Çok çevik hareket edebiliyoruz, merkezi yönetim de bizi çok destekliyor. Dolayısıyla pazarın koşullarına göre üretimi artırıp kısabiliyoruz. Bizim şu anda planlarımız pazarın 1 milyon ile 1,1 milyon arasında bir yere oturması. İlk 4 aylık süre içinde 371 bin adetlik satış var. Nisan ayında bir düşüş gözlendi ama yine de 1 milyonun üzerinde bir ritim veriyor.
Biz Citroën olarak ne yapacağız? Pazar geçen seneye göre bir miktar azalıyor ama biz satışlarımızı ve bunun paralelinde de pazar payımızı ona göre yükseltmek istiyoruz. Geçen sene 63 bin olarak gerçekleştirdiğimiz satış için bu sene hedefimiz 67 bin adet. İlk 4 ayda zaten 20 bin adet satış gerçekleştirdik ve geçen seneye göre ciddi anlamda bir pazar payı kazandık. İlk 4 aya göre 0,8 puanlık bir pazar payı artışımız var.
Şimdi bu 67 bin adet içerisinde binekten büyüyoruz çünkü özellikle C3 ve C3 Aircross yenileniyor. Eylül ayında yeni C3 lansmanı gerçekleştireceğiz. Sonrasında C3 Aircross yenilenecek. O da kasım ayında tüketicilerle buluşacak.
Dolayısıyla 2024 için de iddiamız hala devam ediyor.¨