5053873217 [email protected]

 

Tunalar Şirketler Topluluğunun ikinci el araç alım satım markası Otomobilen, yıl sonu değerlendirmesi ve 2024 yılı hedeflerini paylaştığı bir toplantı gerçekleştirdi. Tunalar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu’nun ev sahipliğinde, Otomobilen iş ortaklarının katıldığı toplantıda büyüme planları ve sektördeki gelişmeler katılımcılarla paylaşıldı.

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarının, seneyi milyon adetlerin üzerine çıkarak rekorla kapatmasının ülke ekonomisi ve otomotiv endüstrisine olumlu katkısı olduğunu söyleyen Otomobilen Direktörü Kenan Bilirgen, “Geride bıraktığımız yıl bölgemizdeki jeopolitik riskler ve ekonomideki belirsizlikler nedeniyle zorlayıcı olsa da başarılı sonuçlar elde ettik. Türkiye’de yeni otomobil satışlarının rekor kırdığı 2023 yılında ikinci el otomobil pazarı da bir önceki yıla göre yüzde 8 büyüyerek 8.823.288 adete ulaştı. Her bir yeni araç için 7.44 adet ikinci el aracın satıldığı pazarda Otomobilen olarak perakende ve kurumsal satışlarımızı sektör ortalamasının oldukça üzerinde büyütmeyi başardık. Tamamı büyükşehirlerde açtığımız 7 yeni şube ile genişlettiğimiz hizmet ağımızın elbette bu büyümede önemli bir etkisi var. 2023 yılında ulaştığımız 9 ilde toplam 14 şubemiz ile tüketicilerimize güvenilir ve kusursuz bir ikinci el deneyimi sunmaya gayret ettik. Bu başarıda emeği olan tüm çalışma arkadaşlarımı yürekten kutluyorum.” dedi.

 

İkinci El Otomotiv Pazarında Fiyatlar Dengeye Geldi

Tüketici açısından Ocak itibarıyla ikinci el otomobil almanın mantıklı hale geldiğini söyleyen Kenan Bilirgen, “2023’te başta araç bulunurluğu olmak üzere birçok farklı dinamik nedeniyle 0 km ve ikinci el araç fiyatları arasındaki makas açılmıştı. Ocak itibarıyla bu makas kapandı ve fiyat dengesi oturdu. Artık tüketici açısından ikinci el otomobil almak daha mantıklı bir düzeye geldi. Bu yıl ikinci elde takas ve finansmanın öne çıkacağı bir yıl olacak. Seçimlere kadar ve ardından mevsimsellik etkisiyle Nisan- Mayıs aylarında ve son çeyrekte yüksek hareketlilik göreceğiz. İkinci el araç pazarında güçlü başlayan ve güçlü biten bir yıl olacak” dedi.

 

Otomobilen İçin Bir Sıçrama Yılı Olacak

Otomobilen olarak tüketicinin aradığı güvenli kurumsal yapıyı sunduklarını belirten Bilirgen, “Geçen yılki Ocak ayı satış oranlarını 2024 Ocak satış oranlarıyla karşılaştırdığımızda Otomobilen olarak yaklaşık iki kat artış yaşadık. Yeni açılacak şubelerimizle birlikte 2024’te perakende satışlarımızda yüzde 60, toptan satışlarda ise yüzde 50’ye yakın bir büyüme hedefliyoruz. Yeni yılda en önemli yatırımlarımızdan biri ise hizmet ve satış süreçlerimizin dijitalleştirilmesi yönünde olacak. Otomobilen olarak, tüketicilerin ihtiyaç duyduğu güvenli ödeme altyapısı, araçların gerçek hikayesi ve mevcut kondisyonları hakkında bilgi ile satış sonrası garanti gibi unsurları tek çatı altında sağlıyoruz. Müşterilerimize uçtan uca, en kaliteli, zahmetsiz, kusursuz ve güvenilir alışveriş deneyimini yaşatmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Otomobilen Hakkında

Otomobilen, 100 yılı aşan köklü geçmişi ile Türkiye’nin en güvenilir ve önde gelen şirketlerinden biri olan Tunalar Şirketler Topluluğunun, ikinci el araç alım-satım markasıdır.

 

8 ilde tamamı %100 Tunalar sermayesiyle kurulmuş toplam 16 kurumsal şube ile müşterilerine en iyi araçları en uygun koşullarda sunan Otomobilen, ikinci el araç alım-satım ve takas işlemlerinizde daima %100 müşteri memnuniyeti ilkesi ile hareket etmektedir.