5053873217 [email protected]

Dünyanın en değerli şirketleri arasında uzun bir süredir teknoloji firmaları zirve yarışının önde gelenleri olarak dikkat çekiyor.

Teknoloji devlerinin pandemi döneminde yakaladığı başarılı ivmenin ardından pandemi sonrası süreçte ciddi yara aldıkları görülse ve işçi çıkartma, küçülme gibi yollara gitseler de yapay zekaya yapılan yatırımlar 2023’ün yeniden teknolojide yükseliş yılı olduğunun göstergesi oldu. Microsoft’un hisseleri de, şirketin ChatGPT yapımcısı OpenAI’ye yaptığı yatırım yoluyla üretken yapay zekada aldığı erken liderlik sayesinde geçen yıldan bu yana keskin bir şekilde yükseldi.

ABD’nin dev teknoloji firmaları, en değerli şirket olma yolunda son dönemde zirveye ambargo koyanlar oldu. Apple ve Microsoft Perşembe günü kapanışa kadar el değiştirdi. 2021 yılından bu yana ilk kez Microsoft dünyanın en değerli şirketi yarışmasında iPhone üreticisi rakibini geride bırakmayı başardı.

Microsoft, iPhone üreticisinin hisselerinin artan talep endişeleri üzerine 2024 yılına zayıf bir başlangıç yapmasının ardından 2021’den bu yana ilk kez dünyanın en değerli şirketi olarak Apple’ı küçük bir farkla geride bıraktı. Ancak gün sonunda Apple yeniden liderliği ele geçirmeyi başardı.

Microsoft’un hisse değeri Perşembe günü seans sırasında yüzde 2’ye kadar değer kazanarak, 2.903 trilyon dolar seviyesine kadar yükseldi ve bu sayede Apple’ın hisse değerini geride bırakmayı başardı. Ancak firmanın hisse değeri günü %0,5 artışla kapattı ve 2,859 trilyon dolarlık bir piyasa değeri aldı.

Apple’ın hisseleri ise gün içerisinde rakibinin gerisinde kalsa da %0,3 düşüşle kapatarak şirkete 2,886 trilyon dolarlık bir piyasa değeri verdi. Microsoft ve Apple, yıllar boyunca en üst sırada yer almak için itişip kakşırken bu günkü mücadele uzun bir süredir yaşanan en nefes kesicisi oldu.

Microsoft, OpenAI’nin teknolojisini üretkenlik yazılımı paketine dahil etti ve bu, 2023 Temmuz-Eylül çeyreğinde bulut bilişim işinde bir toparlanmaya yol açan bir hareket olarak dikkat çekti.

Bu arada Apple, en büyük nakit akış kaynağı olan iPhone satışları da dahil olmak üzere zayıflayan taleple boğuşmayı sürdürüyor. Büyük bir pazar olan Çin’deki talep, ülke ekonomisinin pandemiden yavaş bir toparlanma göstermesi ve yeniden canlanan Huawei Apple’ın pazar payını azaltıyor.

APPLE’IN PUANLARI DÜŞÜYOR
Aracı kurum Redburn Atlantic, çarşamba günü yayınladığı bir müşteri notunda, “Çin, önümüzdeki yıllarda performans üzerinde bir engel olabilir” dedi ve Apple’ın hisselerini “nötr”e düşürdü.

Apple’ı takip eden 41 analistten en az üçü, 2024’ün başından bu yana puanlarını düşürdü.