“ÇİRKİN MODEL” FURYASI DAHA DA YAYGINLAŞACAK GİBİ

Geleneksel güzellik anlayışına bir tepki olarak ortaya çıkan ortalama beğeni düzeyinin dışındaki görünümleri ile modellik yapan isimlere bir yenisi eklendi. Üstelik bu model Gucci markasının da yüzü oldu.

Milano Moda Haftası kapsamında Gucci’nin düzenlediği defilede genç bir model podyuma çıktı ve tüm dikkatleri üzerine çekti. 23 yaşındaki Armine Harutyunyan, defiledeki diğer tüm modelleri gölgede bıraktı. Yüzünde neredeyse sıfır makyaj olan genç modelin, özellikle yüz hatları geleneksel modellik anlayışından çok farklıydı.

 

Kusursuz olmayan güzelliğiyle podyuma çıkan ve büyük ilgi çeken Armine Harutyunyan, bu yıl Gucci firmasının tanıtım yüzü olarak görev yapacak.

Üstelik Gucci genç modelin fotoğraflarını kurumsal hesaplarından paylaşmaya devam ediyor. Firmanın bu kadar radikal bir karar alıp moda dünyasının yerleşik kalıplarına meydan okumasının altında, benzerine ‘sıfır beden’ modellere karşı ortaya çıkan ve giderek yayılan “bedensel pozitivizm” akımında rastlanan bir fikir var.

Firma, ürünlerinin daha fazla akılda kalması için, kendisi de daha fazla dikkat çeken Armine Harutyunyan ile çalışmayı tercih etmiş. Ayrıca, güzellik konusunda geçerli olan ayrımcılığa da bir başkaldırı niteliğinde bu tercih.

Üstelik Armine Harutyunyan firmanın bu yıl için seçtiği tek tanıtım yüzü değil. Tıpkı onun gibi genel geçer model anlayışına uymayan ama estetiksiz ve makyajsız halleriyle çok çekici görünen kadın ve erkek modeller firmanın kampanyalarında görev alacak.

 


Milano Moda Haftası’nda birçok meslektaşının hayallerini süsleyen firmanın defilesine çıkan Harutyunyan sadece bir model değil aynı zamanda bir sanatçı.

Yerevan’da dünyaya gelen Armine Harutyunyan’ın dedesi Khachatur Azizyan da ülkesinin önde gelen sanatçılarından biri. Armine de onun izinden gitti ama dedesi gibi ressam olmak yerine illüstratör ve grafik tasarımcı olmayı tercih etti. Genç modelin annesi ise bir doktor.

Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: