5053873217 [email protected]

2021’de NASA’nın Perseverance gezgini, basit bir paraşüt kullanarak Kızıl Gezegene iniş yaptıktan sonra atmosferden zarar görmeden çıkmıştı. Ancak iniş süreci, içinde insan bulunan roketler gibi daha büyük araçlar için oldukça zorlu bir hal alıyor.


NASA, bu hafta düşük Dünya yörüngesine fırlatılacak olan, uçan daire benzeri büyük bir şişirilebilir ısı kalkanı ile bu soruna çözüm bulmayı amaçlıyor. Şişirilebilir Yavaşlatıcı (LOFTID) adı verilen aracın Dünya’ya geri inmeden önce şişeceği belirtildi.

NASA, Şişirilebilir Yavaşlatıcı Alçak Dünya Yörüngesinde Uçuş Testi ile, ısı kalkanının gelecekteki bir Mars uzay aracını yavaşlatmak için dev bir fren gibi hareket edebileceğini öngörüyor.

Bununla birlikte, LOFTID, 9 Kasım Çarşamba günü ABD’nin California eyaletindeki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden bir United Launch Alliance Atlas V roketi ile bir JPSS-2 kutup yörüngeli hava durumu uydusu ile birlikte fırlatılması planlıyor.

Eğer test başarılı olursa, NASA gelecekteki on yıl içinde insanları Kızıl Gezegen’e fırlatma konusundaki iddialı hedefine ulaşabilir.

NASA’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Bu teknoloji, Mars’taki iniş ekibini ve büyük robotik misyonları ve ayrıca daha ağır yükleri Dünya’ya geri döndürmeyi destekleyebilir” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: