Yedek Lastiği Olmayan Muayeneden Geçer mi?
Muayene zorunlulukları gelişen teknolojiye göre sürekli güncellenmektedir. Yolda kalma durumlarında hayati öneme sahip olan stepne araç için oldukça büyük öneme sahiptir. Geçmiş yıllarda stepne ve reflektör bulundurulmaması muayene sırasında ağır kusur sayılmakta ve muayeneden geçişe engel olmaktaydı. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte araçlara lastik tamir kiti eklenmesi, patlamayan lastik üretimi bu şartların değişmesine sebep olmuştur. Kısacası 2021 yılı için Stepnesi olmayan araç muayeneden geçer mi sorusunun cevabı ”Geçer” olacaktır.

Günümüzde bir çok araç firması fabrika çıkışı otomobillere ağırlığı azaltmak ve yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla stepne eklememektedir. Bunun yerine daha pratik ve küçük boyutlarda olan lastik tamir kiti kullanılmaktadır. Bu sebeple eskiden muayene için zorunlu tutulan stepne bulundurulması, mevcut yasalara göre hafif kusur olarak nitelendirilmekte ve muayeneden geçişe engel olmamaktadır.

 

Tamir kiti bulunmayan araçlarda istenmeyen durumlara karşı stepne taşınması oldukça önemlidir. Üçgen reflektör kiti stepne ile beraber ağır kusurlar sınıfından çıkarılmış olsa da bagaja sabit reflektör bulundurmayan araçların üçgen reflektör taşıması da olası zincirleme kazaları önlemek için oldukça önemlidir.

%d blogcu bunu beğendi: