Çatıdaki çadır, MINI’nin kataloğunda bulunan uygun bir taşıyıcı sistemle desteklenebilen tavan raylarının üzerine oturuyor. Muhafaza üzerindeki emniyet mandallarını serbest bıraktıktan birkaç saniye sonra çadır yayların yardımıyla kendi kendine açılıyor.

Katlanabilir alüminyum merdiven, kullanıcıların iki kişilik uyku alanı bulabilecekleri iç kısma erişim sağlıyor. Pencerelerde sivrisinek telleri bulunuyor ve yaz aylarında açılarak daha iyi havalandırma sağlanıyor. Kamp malzemeleri, koltukların durumuna göre Cooper SE’de 211 – 731 litre, Countryman PHEV’de 405 – 1275 litre kapasite sunan bagajda saklanabiliyor.

 

MINI, 184 PS (181 HP / 135 kW) elektrik motoruyla çalışan ve 7,3 saniyede 100 km / saate hızlanan sıfır emisyonlu otomobilin çatı çadırının aerodinamiği etkilemediğini iddia ediyor. Model, WLTP test döngüsünde 203-234 km menzile sahip. Hibrit seçenek ise 220 PS (217 HP / 162 kW) güç çıkışıyla geliyor ve elektrik kullanarak 59 km’ye kadar seyahat edebiliyor. Ve eğer şarjınız biterse, otomobili birkaç saatliğine fişe takmanız gerekecek, bu yüzden bir kamp alanının yakınında kaldığınızdan emin olun.

%d blogcu bunu beğendi: