Beyaz perdenin en prestijli ödüllerinden olan Oscar Ödülleri, bu gece 93.’sü düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Dünyanın farklı yerlerinde kurulan stüdyolarda eşzamanlı olarak gerçekleştirilen tören, pandemi nedeniyle eski ihtişamından oldukça uzakta olsa da milyonlarca sinemasever tarafından merakla takip edildi.

Tören kapsamında ‘En İyi Film’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Yönetmen’ de dahil olmak üzere tam 23 farklı dalda ödüller dağıtıldı. Bu yılki kazananların listesi ise şu şekilde:

2021 Oscar Ödülleri’ni Kazananlar:
En iyi film:
Nomadland

Kazanan: Nomadland

Diğer adaylar:

The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7
En iyi erkek oyuncu:
Anthony Hopkins

Kazanan: Anthony Hopkins – The Father

Diğer adaylar:

Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Gary Oldman – Mank
Steven Yeun – Minari
En iyi kadın oyuncu:
Nomadland

Kazanan: Frances McDormand – Nomadland

Diğer adaylar:

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day – The United States vs Billie Holiday
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Carey Mulligan – Promising Young Woman
İLGİLİ HABER
Oscar’ı Sonuna Kadar Hak Etse de Hala Alamayan 12 Oyuncu
En iyi yardımcı erkek oyuncu:
Daniel Kaluuya

Kazanan: Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah

Diğer adaylar:

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Leslie Odom Jr – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound of Metal
Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah
En iyi yardımcı kadın oyuncu:
Youn Yuh-jung

Kazanan: Youn Yuh-jung – Minari

Diğer adaylar:

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
En iyi yönetmen:
Chloe Zhao

Kazanan: Chloé Zhao – Nomadland

Diğer adaylar:

Thomas Vinterberg – Another Round
David Fincher – Mank
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
İLGİLİ HABER
Adını Gördüğünüz Filmin Kaliteli Olduğunu Kanıtlayan 31 Kişi
En iyi uyarlama senaryo:
The Father

Kazanan: The Father

Diğer adaylar:

Borat Subsequent Moviefilm
Nomadland
One Night in Miami…
The White Tiger
En iyi özgün senaryo:
Promising Young Woman

Kazanan: Promising Young Woman

Diğer adaylar:

Judas and the Black Messiah
Minari
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7
En iyi animasyon:
Soul

Kazanan: Soul

Diğer adaylar:

Onward
Over the Moon
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Wolfwalkers
En iyi belgesel:
My Octopus Teacher

Kazanan: My Octopus Teacher

Diğer adaylar:

Collective
Crip Camp
The Mole Agent
Time
Yabancı dilde en iyi film:
Another Round

Kazanan: Another Round

Diğer adaylar:

Better Days
Collective
The Man Who Sold His Skin
Quo Vadis, Aida?
En iyi sinematografi:
Mank

Kazanan: Mank

Diğer adaylar:

Judas and the Black Messiah
News of the World
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
İLGİLİ HABER
Rezillikten Kült Olan Filmler #2: Senaryo ve Karakterleri ile Gerçek Kesit’e Taş Çıkaran Film ‘Assassin 33 AD’
En iyi kostüm tasarımı:
Ma Rainey’s Black Bottom

Kazanan: Ma Rainey’s Black Bottom

Diğer adaylar:

Emma
Mank
Mulan
Pinnochio
En iyi film kurgusu:
Sound of Metal

Kazanan: Sound of Metal

Diğer adaylar:

The Father
Nomadland
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7
En iyi makyaj ve saç tasarımı:
Ma Rainey’s Black Bottom

Kazanan: Ma Rainey’s Black Bottom

Diğer adaylar:

Emma
Hillbilly Elegy
Mank
Pinocchio
En iyi özgün müzik:
Soul

Kazanan: Soul

Diğer adaylar:

Da 5 Bloods
Mank
Minari
News of the World
En iyi özgün şarkı:
Fight for you

Kazanan: “Fight for You” – Judas and the Black Messiah

Diğer adaylar:

“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Husavik” – Eurovision Song Contest
“Io Si (Seen)” – The Life Ahead
“Speak Now” – One Night in Miami…
En iyi prodüksiyon tasarımı:
Mank

Kazanan: Mank

Diğer adaylar:

The Father
Ma Rainey’s Black Bottom
News of the World
Tenet
İLGİLİ HABER
İzleyince ‘Aslında Bir Noktada Haklı’ Dediğimiz En Sevilen 11 Kötü Film Karakteri
En iyi ses kurgusu:
Sound of Metal

Kazanan: Sound of Metal

Diğer adaylar:

Greyhound
Mank
News of the World
Soul
En iyi görsel efekt:
Tenet

Kazanan: Tenet

Diğer adaylar:

Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
En iyi kısa animasyon:
If Anything Happens I Love You

Kazanan: If Anything Happens I Love You

Diğer adaylar:

Burrow
Genius Loci
Opera
Yes-People
En iyi kısa belgesel:
Colette

Kazanan: Colette

Diğer adaylar:

A Concerto Is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song for Latasha
İLGİLİ HABER
Eski Bilim Kurgu Filmlerinde Bulunan ve Bugün Gerçeğe Dönüşen 10 Teknoloji
En iyi kısa film:
two distant strangers

Kazanan: Two Distant Strangers

Diğer adaylar:

Feeling Through
The Letter Room
The Present
White Eye

%d blogcu bunu beğendi: