Özellikle ülkemizde Whatsapp’ın gizlilik kararına karşı oluşan tepki sonrası yıldızı parlayan uygulamalardan biri de Signal.

iOS, Android ve masaüstü uygulaması bulunan Signal kullanıcılarının metin mesajları, dosyalar, sesli notlar, resimler, GIF ve video mesajları göndermelerini mümkün hale getiriyor.

Signal uygulaması standart cep telefon numaralarını kullanır ve diğer Signal uygulamasında kullanıcılarıyla tüm iletişimleri güvence altına almak için uçtan uca şifreleme bulunur.

Open Whisper Systems’a ait Signal yazılımı ücretsiz ve herkese açık bir kaynak.

Apple’ın iOS’u ve Android için şifreli telefon görüşmesi ve yazılı mesajlaşma hizmeti sunuyor. Open Whispers Systems, Signal Protocol’ü WhatsApp’e entegre etmek için WhatsApp ile ortaklığa gitti. Yazılımın original ses şifrelemesi, Zimmermann Gerçek Zamanlı Aktarma İletişim Protokolü’ne (Zimmermann Real-time Transport Protocol-ZRTP) dayalı. ZRTP’nin, canlı telefon görüşmesinin dinlenmesi anlamına gelen ‘araya giren adam saldırılarına’ (Man-in-the-middle-attack-MiTM) karşı güvenli olduğu belirtiliyor.

Twitter’dan açıklama yapan Musk, ‘Signal kullanın’ demekle yetindi. Diğer bir deyişle WhatsApp’ın bırakılmasını tavsiye eden Musk, alternatif bir iletişim aracı olan Signal’i tavsiye etti.

Signal’in Temel Özellikleri

Signal’de gerçeklesen her şey üst düzey güvenlik adına uçtan uca şifrelenir.

Ses aramasındaki ağır şifrelemeden dolayı arama birkaç saniye geç başlasa da ses kalitesi yüksektir ve kesilmeler yaşanmaz.

Signal kişi listelerini şifreler

 

Share This
%d blogcu bunu beğendi: