İspanya’da Katalonya özerk bölgesinde yer alan Barcelona kentindeki ant Joan de Déu Barcelona Çocuk Hastanesi tarafından yapılan bir araştırmada çocukların yeni tip corona virüsü yetişkinlerden altı kat daha az yaydığı görüldü.

Araştırma, kapsamında, Barcelona çevresindeki 22 yaz kampında beş hafta geçiren çoğunluğu çocuklardan oluşan 1905 kişilik bir grupta Covid-19’un nasıl yayıldığı analiz edildi.

Hastanenin pediatri başkanı Juanjo García, kamplarda, sık sık el yıkama, küçük gruplar ve yüz maskesi takma gibi küresel olarak okullarda yaygın alına temek önlemlerin uygulandığını belirterek, “Her hafta bir grup hastane personeli kampa gider ve PCR testi için tükürük örnekleri alırdı” dedi.

Bununla birlikte, haftalık olarak yapılan PCR testlerinde, enfekte 30 çocuğun gruplarında 250’den fazla yakın temaslı olmasına rağmen Covid-19’un sadece 12 kişiye geçtiğini tespit edildi.

Çocukların R oranının (enfekte bir kişinin virüsü bulaştırdığı kişi sayısı) 0,3 olduğu görüldü. Çocukların bulunduğu kamplardaki yerel bölgelerin r oranı ise 1,7 ile 2 arasında değişkenlik gösterdi. Araştımacılar, sonuçlar karşılaştırıldığında çocukların virüsü bulaştırma oranın yetişkinlerden 6 kat daja az olduğunu söyledi.

Share This
%d blogcu bunu beğendi: