Elon Musk, yeni buluşunu internet üzerinden yaptığı etkinlikle tanıttı. Bilgisayarla beyin arasında bağlantı kurmayı hedefleyen ‘Neuralink’ isimli çip kulağın arkasından kafatasına implant edilecek. Musk, yeni geliştirdikleri cihazın kısa vadede hafıza kaybı, depresyon, görme engeli Alzheimer ve Parkinson gibi çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini söyledi.

Bataryası 1 gün boyunca yetecek, cihaz 23 mm çapa ve 8 mm kalınlığa sahip. Bir madeni para büyüklüğünde olan çip verilen bilgilere göre kafatasana lazer göz ameliyatı kadar kolay bir işlemle takılabilecek. Cihaz takılırken anesteziye gerek duyulmayacak. Cihaz, kulağın arkasına yerleştirilen, insan saçının dörtte biri inceliğinde 4 elektrot iplikten ve onlara bağlı bir çipten oluşuyor. Cihazla internete bağlanabilen her türlü elektronik alet beyin sinyalleri ile kontrol edilebilecek.


.

Tanıtımda çipin bir akıllı saatten beklenebilecek tüm özelliklere sahip olduğunu söyleyen Musk, cihazın, “Sıcaklık, basınç gibi bir çok veriyi ölçebileceğini açıkladı. Musk, çipin, ilerde ‘Tesla’ arabaların otomatik pilotunu kontrol etmek ve bilgisayar oyun oynamak için kullanılabileceğini de söyledi.

 

 

 

Share This
%d blogcu bunu beğendi: