Almanya’da araştırmacılar, Hamburg-Eppendorf Üniversite Tıp Merkezi’nde yoğun bakım ünitesine kabul edilen 45 yeni tip corona virüs (Covid-19) hastasını inceledi. Hastaların 10 tanesinin kadın, 35’inin erkek, yedisinin oksijene ve 33’ünün ventilatöre bağlandığı belirtildi. Söz konusu 9 erkek ve 3 kadın hastanın tedavinin ardından hayatını kaybettiği belirtildi.

Her hastanın hormon düzeyleri yoğun bakım ünitesindeki ilk günlerinde değerlendirildi. Covid-19 hastalarından alınan numuneler testosteron ve dihidrotestosteron da dahil olmak üzere 12 hormon için test edildi.


TESTOSTERON ERKEK BAĞIŞIKLIĞINDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNUYOR

Araştırmacılar, testosteronun vücudun viral enfeksiyonlarla mücadele de dahil olmak üzere çeşitli bağışıklık tepkilerini nasıl başlattığı ve düzenlediğinin anahtarı olduğunu söyledi.
Uzmanlar testosteronun ana erkek cinsiyet hormonu olduğu için erkeklerin bağışıklığında önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Çalışamada, Alman hastanesinde yoğun bakım ünitesine gönderilen erkek Covid-19 hastalarından üçte ikisinden fazlasında (yüzde 68,6) düşük testosteron seviyeleri kaydedildi. Buna karşılık, kadın hastaların çoğunda (yüzde 60) bağışıklık tepkisi nedeniyle daha yüksek testosteron seviyeleri bulundu.

Düşük testosteron seviyeleri erkeklerde bağışıklık yanıtını kontrol edemezken, çalışma kadın Covid-19 hastalarında daha yüksek testosteron seviyelerinin önemli bir enfeksiyon yanıtına bağlı olduğunu bulundu.

Share This
%d blogcu bunu beğendi: