Robot Nedir?
Robot; Programlanabilir ve programı daha sonra değiştirilebilir olan makinelere denir. Sensörler vasıtasıyla çevresinden veriler toplayabilen ve topladığı bu veriler ile bazı çıktılar verirler.

Robotik Nedir?
Robotik ise, makinelerin elektronik aksamlar yardımıyla yazılım kullanarak yapay zekaya sahip olmasına, bu işlemlerin tümünü bünyesinde barındıran sektöre verdiğimiz isimdir.

Robotik Kodlama Eğitimi
Robotik kodlama dünyada ve ülkemizde hızla gelişmekte olan bir alan. Robotik kodlama eğitimleri neredeyse ilkokul seviyesine kadar inmiş durumda. Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi, Endüstri 4.0 dönemine girilmesi bu gelişmelerdeki etkiyi gittikçe arttırmakta. Türkiye’de pek çok Robotik Eğitim kursu bulunmakta. Özellikle bu eğitimlere yeni başlayan insanlar mBot eğitim robotları yada Arduino Başlangıç Setleri alarak bu eğitimlere başlamaktadırlar.

Robotik bilimi, her geçen gün daha da gelişerek geleceğin teknolojisi olarak görülüyor. Bu sebeple de özellikle yurtdışında olsa da, Türkiye’de de bu alana ciddi anlamda yatırımlar ve teşvikler yapılıyor. Robotik eğitimi sayesinde de çocukların küçük yaşlarda kodlama ile tanışması sağlanarak, gelişimlerinin de olumlu bir şekilde etkilenmesine olanak sağlanıyor.

Ülkemizde de son günlerde bazı özel okullar, kurslar ve maker atölyeleri robotik eğitimi vermeye başladı bile.

Robotik Nedir?
Robotlar, sensörleri yardımıyla çevresinden bilgiler toplayan ve bunları girdi olarak kabul edip yorumlayarak çıktı üreten aygıtlardır. Robotik ise robotların belli bir amaç için kullanılmasını sağlamak amacıyla üretilmesini sağlayan bilim dalı olarak tanımlanabilir. Robotik alanında birçok mühendislik dalı ve sosyal bilimler dalı bir arada çalışıyor. Bilgisayar, yazılım, kontrol birimleri ve makina alanlarının bir arada birbiriyle entegre olarak çalışmasıyla robotlar meydana geliyor.

Son günlerde robotlarda sağlanan gelişmeler, bu konunun gelecek için ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Ayrıca robotik ve kodlama sayesinde çocukların eğitim ve sosyal hayatlarında da olumlu gelişmeler izleniyor.

Çocuk Gelişimine Olumlu Etkileri
Çocuklar için robotik kodlamaya başlamak, öncelikle oyuncaklarla olmalıdır. Robotik ve kodlama için özel olarak tasarlanan özel setler sayesinde çocukların bu alanda gelişmeler elde etmesi sağlanabilir. Ortalama olarak 10 yaşına kadar oyuncak ve alternatif bazı yöntemler ile kazandırılması gereken kodlama yeteneği, bu yaştan sonra programlama dilleri ile devam ettirilmelidir. Peki, robotik ve kodlama çocuklara nasıl etki eder?

Çocukların analitik düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesini sağlar,
Özgüvenlerinin artmasını ve kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlar,
Takım olarak çalışma konusunda da ciddi anlamda gelişmeler sağlar ve iletişim yönünden geliştirir,
Problem çözme konusunda farklı çözümleri daha hızlı bir şekilde üretmeyi başarırlar. Bu da çözüm odaklı kişiler olmasını sağlar,
Zihinsel olarak sağladığı gelişim sayesinde sadece bu alanda değil, eğitim hayatındaki diğer dersleri de anlamaları kolaylaşır. Bu da okuldaki başarısını etkileyerek, daha başarılı bireyler olmalarını sağlar,
Grup olarak çalışma sayesinde sorumluluk bilinci kazanır ve aldığı sorumlulukları da yerine getirme konusunda ilerleme kaydeder.

Share This
%d blogcu bunu beğendi: