İlk kez iki yıl önce Star Wars dizisi The Mandalorian’da gösterilen Bebek Yoda karakteri oyuncak piyasasında taşları yerinden oynattı. 42 yıllık Star Wars hikayesinin efsane karakteri Master Yoda’nın ilk kez bebek hali olan ‘Bebek Yoda’nın oyuncakları, tişörtleri vs. yapımcı şirket Walt Disney satışa çıkarmadan piyasaya çıktı. Disney şimdi dev telif davaları için kolları sıvadı. İki aylık süreçte para makinesine dönüşen ‘Bebek Yoda’, sektörün zirvesindeki Lego ile kıyasıya çarpışıyor.

 


Dünyanın ilk kez Star Wars dizisinde iki ay önce tanıştığı Bebek Yoda karakteri oyuncak piyasasında taşları yerinden oynattı. Posta’nın haberine göre, Bebek Yoda oyuncakları daha satışa çıkmadan milyar dolarlık oyuncak sektörünün zirvesindeki Lego’nun tahtını sallamaya başladı. ‘Bebek Yoda’ ile kapışan LEGO daha önce Master Yoda dahil pek çok Star Wars karakterinin koleksiyonunu çıkarmıştı. Bebek Yoda figürlerinin fiyatları 12-35 dolar arasında. Birçok firma da korsan satış yapıyor. Disney bu firmalara dev tazminat davaları açmaya hazırlanıyor.

Star Wars (Yıldız Savaşları) evreniyle dünya ilk kez 42 yıl önce tanışmıştı. Gezegenler arası güç savaşını anlatan bu evrenin 12 filmi çekildi. 45 milyar dolarlık bir ekonomik değere kavuştu. İki ay önce Disney’in kendi dijital yayın kanalında Star Wars’un dizisi ‘The Mandalorian’ başladı. Dizinin ilk bölümünde uçan bir puset içinde görülen üç parmaklı bebek büyük gizem yarattı. Daha sonra bu bebeğin, serinin efsane karakteri saygıdeğer Jedi ustası Yoda’nın bebek versiyonu olduğu ortaya çıktı. Oysa karakterle ilgili dizinin tanıtımlarında hiçbir ipucu yoktu. Bebek Yoda, bir anda dünya çapında heyecan kaynağı oldu. Disney, ilgiyi artırmak için gizemi sürdürdü.

TAKLİT OYUNCAKLAR ÇIKTI

Bu sırada oyuncak piyasası çoktan hareketlendi. Bebek Yoda’nın sayısız taklit oyuncağı ardı ardına satışa çıktı. Bebek Yoda’nın bu başarısı, geçen hafta vizyona giren serinin son filmi ‘Skywalker’ın Yükselişi’nin gişe hüsranını kapatmaya yetti. Disney henüz lisanslı oyuncaklarını paraya çevirmedi. Oysa bu karakter için yıllar öncesinden reklam stratejisi belirlenmişti bile. Çünkü Bebek Yoda, sadece dizinin başarısını değil, tüm hikayeyi sırtlayabilecek bir oyuncuydu.

Bu nedenle taktiksel olarak öne çıkarılmamış, izleyicilerin sempatisini uyandırması beklenmişti. İstenilen oldu. Bunun üzerine Disney, Bebek Yoda oyuncakları için sipariş almaya başladı. İlk günden sitesi ziyaretçi akınına uğradı. Tişörtleri, kupaları, telefon kapları satışta olmasına rağmen oyuncakları Mart 2020’de dağıtılacak. Böylece kolay ulaşılabilir olmayan oyuncakların manevi değeri de katlanıyor.

Share This
%d blogcu bunu beğendi: