OMAR VE BİZ VARŞOVA’DAN ÖDÜLLE DÖNDÜ

Omar ve Biz, dünya prömiyerini yaptığı Varşova Film Festivali’nde “Ekümenik Jüri En İyi Film Ödülü”ne layık görüldü.
İki göçmenle komşu olmak zorunda kalan emekli bir komutanın hikayesini anlatan Omar ve Biz, dünya prömiyerini yaptığı Varşova Film Festivali’nden ödülle döndü.

İlk kez izleyiciyle buluştuğu festivalde, “filminin sanatsal kalitesinin yanı sıra aktüel konusunu manevi ve insani yönlere dikkat çekerek işleyiş biçimi” sebebiyle Ekümenik Jüri En İyi Film Ödülü’ne layık görülen film, Türkiye prömiyerini 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapacak.

Filmin yapımcı, yönetmen ve senaristi Mehmet Bahadır Er, filmin Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle TRT ortaklığında tamamlandığını söyledi.

Çekimlerin Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alan Behramkale Köyü’ndeki Assos’ta gerçekleştirildiğini aktaran Er, açılış sekansının da Asos Antik Kenti içinde yapıldığına dikkati çekerek, “Medeniyet tasavvuru anlamında çok ilginç bir başlangıç sahnesi var filmin. Çünkü bundan 3 bin yıl önce yapılmış ve yıkılmış, o zamanlar için muasır olarak görülen bir medeniyetin yıkıntısı içinde göçmenlerle başlıyor” ifadelerini kullandı.

Çekim mekanının sembolik bir anlam taşıdığını kaydeden Er, “Filmin tamamı Assos civarında, kaçakların geçiş yaptığı güzergah üzerinde yapıldı. Bu bölgede yaklaşık 1 milyon insanın karşı tarafa geçtiği tahmin ediliyor” diye konuştu.

Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: