CH-R’DEN 181 BEYGİRLİK MODEL

Gelişmiş 122 PS (120 hp) 1.8 litre hibrit sistemin yanına yeni 184 PS (181 hp) 2.0 litre Hybrid Dynamic Force sistemi de katılıyor. Yeni sistem Toyota’ya göre gelişmiş sürüş performansıyla yüksek verimliliği birleştiriyor.

2.0 litre hibrit modelin aynı zamanda yeni süspansiyon tasarımının biniş konforunu geliştirdiği, C-HR’ın sürül yeteneklerinden ise ödün vermediği belirtiliyor. Ayrıca, her iki hibrit model de daha iyi direksiyon hissi veriyor ve kabin gürültüsü azaltılmış.

Yeni sistemle gelen C-HR 118 g/km CO2 emisyonuna sahip. Giriş seviyesi hibrit modelin CO2 emisyonu ise 109 g/km. Toyota diğer motorlar ve hibrit sistemler hakkında bilgi vermedi ancak 116 PS (114 hp) 1.2 litre turboşarjlı benzinli motorun artık sunulmayacağını tahmin ediyoruz. Avrupa’da C-HR alıcılarının %80’i hibrit tercih ediyor, dolayısıyla bu karar şaşırtıcı olmaz.

Donanım güncellemelerinin yanı sıra 2020 Toyota C-HR, Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon entegrasyonunu destekleyen yeni multimedya sistemiyle geliyor. Yeni sistem aynı zamanda havadan harita güncellemeleri sunuyor ve kullanıcıların Avrupa yol haritalarının en yeni versiyonlarına erişebilmesini sağlıyor.

Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: