Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, “Alternatifi çok olan ve çok büyük oyunculara sahip Avrupa’nın en önemli kulüplerinden biri olan bir takımla oynayacağız. Bu işin öncelikle keyfini çıkaracağız. Hiçbir maç oynanmadan kazanılmadığına göre sahada biz de bu sürprizi yapmaya gayret göstereceğiz. Sonuç ne olursa olsun burada olmanın gururunu yaşayacak taraftarlarımız. Kendimizden gelen mücadelemizin fazlasını ortaya koyacağımızından herkes emin olabilir” dedi.
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ve öğrencisi Younes Belhanda, yarın Paris Saint-Germain ile oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi karşılaşması öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Çok önemli bir takımla karşılaşacaklarına vurgu yapan Fatih Terim, “Şampiyonlar Ligi kupasının favorilerinden bir tanesiyle oynayacağız. Son 6 yılın Fransa şampiyonuy olan çok yüksek ekonomili bir takımla karşılaşacağız. Çok beğendiğim bir teknik adam başlarında, çok da değerli oyuncuları var. Gururla ve saygıyla izliyoruz. Rakibimizle sonsuz saygı duyuyoruz. Bizim de beklentimiz saygı görmek. Bu tip takımlarla daha önce de oynadık. Favori olduklarını hiç yadsımadık. Ancak 1-2 şey söylemek istiyorum. Neymar yok, Cavani sakatlanmış gibi söylemlere Galatasaraylıların kanmamasını rica ediyorum. Bunlar nasıl yenemediğinizin ön hazırlığıdır. Alternatifi çok olan ve çok büyük oyunculara sahip Avrupa’nın en önemli kulüplerinden biri olan bir takımla oynayacağız. Bu işin öncelikle keyfini çıkaracağız. Hiçbir maç oynanmadan kazanılmadığına göre sahada biz de bu sürprizi yapmaya gayret göstereceğiz. Sonuç ne olursa olsun burada olmanın gururunu yaşayacak taraftarlarımız. Kendimizden gelen mücadelemizin fazlasını ortaya koyacağımızından herkes emin olabilir. Bu bizi üzer ya da sevindirir çok da önemli değil açıkçası. Takımımın iyi bir reaksiyon göstereceğine inanıyorum. Derbiden sonra böyle büyük bir takımla karşılaşmak çok iyi bir hadise değil. Bazı oyuncularımız sakatlıktan yeni çıkıp yeni adapte oluyor ancak bunlar bahane olmamalı. Ne kadar iyi hazırlanabilinirse biz de 3 gün içerisinde o kadar iyi hazırlandık. Biz de buna alışmalıyız” şeklinde konuştu.

“GÖZE HOŞ GELEN, TEMPOLU BİR OYUN OYNAMIYORUZ”

Fatih Terim, takımının oynadığı futboldan memnun olmadığını belirterek, “Benim ceza durumum olduğu için maçlardan sonra bazı durumlar hakkında konuşamadım, aslında bunun orada açıklanması gerekirdi. Göze hoş gelen, tempolu bir oyun oynanmıyoruz. Bunu söylemek benim borcum. Benim de hoşlanmadığım çok açık. Yalnız ilk 11’de 3-4 oyuncu farklı oynuyoruz geçen seneye göre ve bunların beraber oynadığı maç sayısı 2 ya da 3. Birbiriyle oynama kültürünün yanı sıra tanışık olma refleksi diye de bir şey var. Bu maç yaptıkça artan tempo ve fizik ile de mevcut şartlarla ilgili pek çok şeyin değişeceğini şimdiden söyleyebilirim. 2017-2018 dönemindeki kadronun çatısı tamamen farklıydı. Dolayısıyla değişimlerin etki göstermesi için gerekli zamanı tanımak lazım” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Fransa’da oynama tecrübesi olan futbolcularının PSG maçında daha avantajlı olduklarını söyleyen Terim, “Fransa’da oynamış oyuncularımız muhakkak PSG maçında diğer oyuncularımızdan çok daha rahat olacaklardır, ben böyle bekliyorum. PSG’yi herkes tanıyor ama Fransa’da oynayan oyuncular daha fazla tanırlar, öyle bir bağ kurabiliriz. Oyun içerisinde herkesten fazla rahat ve önde olacaklarını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“FUTBOLDA ARTIK ESKİSİ GİBİ ADI KONULMUŞ DİZİLİŞLER YOK”

Futbolun çok değiştiğini ve eski sistemlerin artık olmadığını belirten Terim, “Süre ve sabır isteyen bir hoca değilim. Şampiyonlar Ligi düzeyinde oynanan maçlarda ya da Avrupa’nın önemli takımlarının karşılaşmalarına kadrolarına ve futbol yaklaşımlarına bakacak olursanız futbolda artık eskisi gibi sistemler ve adı konulmuş dizilişler yok. Mesele başka bir boyutta artık. Oyun içerisinde dizilişten tutun, oyuncu tercihlerinize kadar her şey anlık olarak değişiyor. Tek bir sistem ve oyun anlayışıyla maçı bitiremezsiniz, son yıllardaki durum bu. Bu takımın oyuncusunun ya da teknik heyetin performansından bağımsız bir durum. Futbol değişiyor. Eskiden kullandığımız hücum ya da atak, 4-4-2 ve 3-5-2 gibi kalıpların hepsi ya da bir kısmı oyun içerisinde değişiklik gösteriyor. Belki buna karma futbol da diyebilirsiniz. Birkaç şeyi deneyebildiğimiz bir ortam da diyebilirsiniz ancak günümüz futbolunda hakim olan bu. Bir analiz yapıyorsunuz ve karşı takımla kendi takımınızı istatistikle karşılaştırıyorsunuz. Çıkan analizle sizi 3 puana yaklaştıracak en iyi formülü bulacaksınız, ilk 11’i belirleyeceksiniz. Ayrıca 90 dakikayı 4’e, 5’e böleceksiniz. Her bölüm için stratejinize göre bölünüp, kurgunuzu ona göre yapacaksınız. Bizim güçlü bir oyun planımız var. Geçen sene ve ondan önceki sene gibi. Topa rakibin daha az sahip olması için çaba sarf eden bir takım bizim ana felsefemiz” diye konuştu

Share This
%d blogcu bunu beğendi: