Hürriyet Kitap, tarihin hep hatırlanacak olay ve kişilerini alanında uzman kişilerin danışmanlığında hazırladığı serisi ‘100 Serisi’ni yeni baskılarıyla okuyucularıyla buluşturdu. ‘Tarihi Değiştiren 100’ler serisinde ‘Tarihe Yön Veren 100 Lider’, ‘Tarihe Yön Veren 100 Olay’, ‘Tarihe Yön Veren 100 Kadın’, ‘Tarihe Yön Veren 100 Komutan’ ve ‘Tarihe Yön Veren 100 Sanatçı’ kitapları bulunuyor. Zengin içerikli bu kitaplar, ilham veren hikayeleriyle arşiv niteliğindeki yapıtlar olarak kütüphanelerdeki yerini alıyor.

Hürriyet Kitap, tarihe damgasını vurmuş, unutulmaz kişi ve olayları bir araya getirdiği ‘100 Serisi’ geçmişten günümüze yer etmiş liderler, olaylar, kadınlar, sanatçılar ve komutanları inceliyor.

Dünya tarihinde geride “iz” bırakmış, insanlığın geleceğini şekillendirmiş çok sayıda isim, Hürriyet yazarları; Prof. Dr. İlber Ortaylı, Taha Akyol, Doğan Hızlan’ın yanı sıra Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş ve Prof. Dr. Tayyar Altıkulaç tarafından titizlikle “Tarihe Yön Veren 100 Lideri” olarak seçildi. Danışma kurulu, tarihte en etkili isimleri, milyonlarca insanın kaderini belirlemiş, medeniyetlerin yükseliş ve çöküşüne sebep olan, verdikleri kararlarla ya da icat ettikleriyle tarihin gidişini etkileyen kişileri tarihteki sıralarına göre bir araya getirdi. Kitapta yer alan tüm liderler; siyasi tarihi, bilim ve teknoloji, dinler bilimi, edebiyat ve ekonomi, finans alanlarında kendilerinden sonra gelen toplumları etkiledi, yönlendirdi, değiştirdi ve şekillendirdi.

Antik çağdan günümüze sanatı, yaşamın ayrılmaz bir parçası yapan mimarlar, müzisyenler, fotoğrafçılar ve görsel sanatçılar ‘Tarihe Yön Veren 100 Sanatçı’ kitabıyla unutulmaz bir eserde buluştu.

‘Tarihe Yön Veren 100 Olay’ da yine bir rehber olarak insanlık tarihinin gelişimini farklı açılardan etkileyen olayları bir araya getirdi. Tarihsel olayı ya da dönemi siyasi, iktisadi, bilimsel, dini ve sanatsal açıdan incelemenin önemini gözeterek; kendi alanlarının en önemli uzmanlarından olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Eleştirmen Doğan Hızlan, Dr. Tayyar Altıkulaç, Gazeteci – Yazar Taha Akyol, Prof. Dr. Zafer Toprak, 100 olayı belirledi. İnsanlığın Neolitik devrimden internet ve uzay teknolojilerine uzanan hikayesine kadar pek çok konunun bir arada bulunduğu kitaptaki her bir olay ve aralarındaki ilişkinin, okuyucunun tarihsel bilgisine katkı sunmayı hedefliyor.

‘Tarihe Yön Veren 100 Komutan’ arşivlik ve objektif bir bilgi kaynağı olarak tarih sayfalarını aralıyor ve gelecek nesiller için önemli bir kaynak oluşturuyor. Kitap, akademik kariyerini Galatasaray Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde sürdüren ve uluslararası arenada savaş kuramları, dış politika alanında çalışmaları bulunan Prof. Dr. Erhan Büyükakıncı; askeri ve siyasi konularda yoğunlaşan çalışmalarıyla bilinen Tanju Akad ve tarih alanında çalışmalara imza atan gazeteci ve yazar Kansu Şarman’ın danışmanlığında hayata geçti.

Fırat Karadeniz’in yayına hazırladığı Ömür Kurt’un editörlüğündeki ‘Tarihe Yön Veren 100 Kadın’ kitabı ise Hürriyet Yazarı Doğan Hızlan; Türk edebiyatı araştırmacısı Prof. Dr. Günay Kut; Sümerolog, bilim insanı, tarihçi Muazzez İlmiye Çığ; Türk sanat tarihi profesörü, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Nurhan Atasoy danışmanlığında hazırlandı. Eserde yer alan ‘Tarihe Yön Veren 100 Kadın’ın ortak özelliği de hepsinin ‘dirayetli’ ve ‘yürekli’ olması. Herkesten farklı olarak o güne kadar yapılmayanı hayata geçirmek, yoğun bir çalışmayı göğüslemek, geniş bir hayal gücüne sımsıkı sarılmak ve sessiz sedasız, hiçbir engel tanımadan ilerleme azmine sahip olmak bu 100 kadını tanımlayan cümleler.

5 kitap halinde sunulan 100 Serisi, tüm kitapçılarda dev bir arşivi gelecek nesillerle buluşturmayı hedefleyen büyük bir rehber olarak sunuluyor.

Share This
%d blogcu bunu beğendi: