GÜLRİZ SURURİ ARAMIZDAN AYRILDI

Gülriz Sururi, bugün defnedildi. Gülriz Sururi’nin ölüm haberini manevi kızı verdi. Ünlü oyuncunun manevi kızı Zeynep Miraç Özkartal açıklamasında “Sessiz bir defin istediği için vasiyetini yerine getirdik. Kendisi definden sonra duyurulmasını istedi. Bir süredir sindirim sisteminden rahatsızdı. Dün kaybettik. Bugün de defnettik. Vasiyeti gereği başka bilgi paylaşamıyoruz” sözlerini paylaştı.

Keşanlı Ali Destanı oyunuyla gönüllere taht kuran ünlü tiyatrocu Gülriz Sururi’nin vefat haberini manevi kızı Zeynep Miraç Özkartal verdi.

Gülriz Sururi’nin vasiyeti
Zeynep Miraç Özkartal, Hürriyet Gazetesi’ne verdiği demeçte “Sessiz bir defin istediği için vasiyetini yerine getirdik. Kendisi definden sonra duyurulmasını istedi. Bir süredir sindirim sisteminden rahatsızdı. Dün kaybettik. Bugün de defnettik. Vasiyeti gereği başka bilgi paylaşamıyoruz.” sözlerini paylaştı.

Gülriz Sururi kimdir?
Gülriz Sururi, 24 Temmuz 1929 tarihinde İstanbul’da doğdu. Gulriz Sururi’nin babası Türkiye’de ilk operet kurucularından olan Lutfullah Sururi, annesi ise opera sanatçısı Suzan Lutfullah. Ailesi müzikal olduğundan ötürü çocuk yaşlarda sanatla tanışan ünlü tiyatrocu 13 yaşında, İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü’ne kayıt oldu ve sahneye çıktı.

Gülriz Sururi’nin eğitim: Tiyatroya sevdalı bir hayat
Ünlü tiyatrocu, İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Şan Bölümleri’nde eğitim gördü. Konservatuvarı bitiremeden bazı özel topluluklarda çalışmaya başladı. 1955’te Muammer Karaca Topluluğu’nda profesyonel sanat yaşamına başladı. 1960’ta Dormen Tiyatrosu’na geçti. 1961’de, bu toplulukta sahnelenen Sokak Kızı İrma’daki rolüyle en iyi kadın oyuncu olarak İlhan İskender Armağanı’nı kazandı.

Keşanlı Ali Destanı oyunuyla ününe ün kattı
1962’de tiyatrocu Engin Cezzar’la evlendi. Aynı yıl eşi ile bilrikte Küçük Sahne’de Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kurdu. Sokak Kızı Irma, Ferhat ile Şirin, Teneke, gibi pek çok oyunda rol aldı. 1966’da “Teneke” oyunundaki rolüyle İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu Armağanı’nı bir kez daha kazandı. Aynı yıl Türk Kadınlar Birliği’nce “Yılın Kadını” seçildi. Haldun Taner’in yazdığı, Genco Erkal’ın yönettiği ve ilk olarak 31 Mart 1964’te sahnelenip uzun süre kapalı gişe oynayan “Keşanlı Ali Destanı”‘nda “Zilha” rolündeki başarısıyla ünü arttı.

En iyi kadın ödülü 3 kez kazandı
1971’de Hint Kumaşı adlı oyundaki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü üçüncü kez kazandı. 1979-1980 mevsiminde Mehmet Akan’la birlikte, topluluğun o güne dek sahnelediği oyunlardan Uzun İnce Bir Yol adlı bir derleme yaptı ve gösteriminde oynadı.

Edith Piaf’ın yaşam öyküsünden Başar Sabuncu’nun oyunlaştırdığı Kaldırım Serçesi adlı oyun ile müzikli tiyatro sanatçısı olarak ustalığını gösterdi. 1982-1983sezonunda bu oyundaki yorumuyla Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü, İzmir Gazeteciler Derneği’nin Altan Artemis Ödülü’nü ve Milliyet gazetesinin 1983Süperstar Tiyatro Oyuncusu Ödülü’nü kazandı. Engin Cezzar’ın uyarladığı ve yönettiği “Filumen, Edward Albee’nin “Tatlı Para” (özgün adı: Everything in the Garden)[4], Bilgesu Erenus’un yazdığı, Rutkay Aziz’in sahnelediği “Halide” gibi oyunlarda rol aldı.

Dramdan güldürüye ve müzikli oyuna dek her çeşit eserde rol alan Sururi, oyunculuğunun dışında Türk tiyatrosunda yöneticilik de yaptı.

Anılarını yazarak yazarlığa başladı ve anılarımı üç cilt olarak yayımlamış ve bir roman, bir öykü kitabı ve gazete yazılarından bir derleme de yayımlamıştır.

Gülriz Sururi rol aldığı tiyatro oyunları
Söyleyeceklerim Var : Gülriz Sururi – Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu – 1997
Kaldırım Serçesi : Başar Sabuncu – Şan Tiyatrosu – 1983
Kabare : Joe Masteroff – Gülriz Sururi Engin Cezzar Tiyatrosu
Keşanlı Ali Destanı : Haldun Taner – Gülriz Sururi Engin Cezzar Tiyatrosu – 1963
Sokak Kızı İrma : Alexandre Breffort\Marguerite Monnot – Dormen Tiyatrosu – 1961
Sözde Melekler : Dormen Tiyatrosu – 1959
Gülriz Sururi yönettiği tiyatro oyunları
Kısmet (oyun) : Adana Devlet Tiyatrosu
Fosforlu Cevriye (müzikal) : Ankara Devlet Tiyatrosu
Biz Sıfırdan Başladık : Konçinalar Kumpanyası

Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: