TAKSİM ALT GEÇİDİ YARIN AÇILIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında sürdürdüğü trafiği yer altına alma çalışmalarını tamamladı.
Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Tarlabaşı Bulvarı-Cumhuriyet Caddesi araç trafiği yer altına alınarak, bu bölge yayalaştırıldı, oteller bölgesi ile İstiklal Caddesi’ne erişimi kesintisiz olarak sağlandı.


Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalarla, birbirinden bağımsız olan anıt çevresi, metro giriş-çıkışı ve Gezi Parkı proje kapsamında birleştirilerek, toplamda 98 bin metrekarelik yayalaştırılmış alan halkın hizmetine alındı.
Altgeçit, Tarlabaşı-Harbiye yönünde 450 metresi kapalı toplam 750 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 300 metresi kapalı toplam 450 metre. Gidiş-geliş 2 şerit olan altgeçitte ayrıca 100 metre boyunda 2 şerit otobüs cebi bulunuyor.
Yaklaşık 4 bin 500 metrekare otobüs durak alanı bulunan altgeçitten meydan ve metroya yaya erişimi merdiven haricinde, yürüyen merdiven ve engelli erişimine de uygun asansör ile sağlanıyor.
Altgeçitte otomatik yangın algılama ve müdahale sistemi, zararlı gazların uzaklaştırılmasına yönelik otomatik jetfan sistemi ve trafik kontrol merkezi bulunuyor. Yönetim tek bir merkezden bilgisayarlı otomasyon sistemiyle denetlenecek.
Tarlabaşı Bulvarı-Cumhuriyet Caddesi araç trafiğini rahatlacak tüneller yarın saat 09.00’da hizmete alınacak.

Comments are closed.