2020 OLİMPİYAT OYUNLARI OYLAMASINI KİM KAZANDI?

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na aday kentlerden İstanbul ve Tokyo finale kaldı.

IOC heyetinin yaptığı ilk tur oylamasının sonucunda İstanbul ve Madrid arasında eşitlik yaşandı. Tokyo ise finale kaldı. Madrid ve İstanbul arasında yapılan oylamada da İstanbul finale kaldı. İlk sonuçlar sonrasında tek kelimelik bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, “Başaracağız” dedi.

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapma hakkını Tokyo kazandı. İlk turda adaylardan Madrid elendi, İstanbul ve Tokyo finale kaldı. Yapılan final oylaması sonucunda da 2020 Olimpiyat Oyunlarını kazanan şehir Tokyo oldu.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te Hilton Otel’de gerçekleşen 125. IOC toplantısında, öncelikle 2020 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nı düzenleyecek kentin belirleneceği oylamanın ilk turu gerçekleşti. Aday kentlere IOC üyelerinin oy verirken kullanılacakları rakamlar, çekilişle belirlendi. Tokyo için 2, Madrid için 4, İstanbul için ise 8 rakamı tespit edildi. Tokyo için oylama yapanlar 2, Madrid için oy atanlar 4, İstanbul için oy atan IOC üyeleri ise 8’e bastı. Elektronik ortamda gizli yapılan oylamada, IOC Başkanı Jacques Rogge oy kullanmadı. Oylamada, Türk IOC Üyesi Uğur Erdener, Japon IOC üyesi Tsunekazu Takeda ile İspanyol IOC üyesi Juan Antonio Samaranch ve Marisol Casado oy kullanmadılar.

Oylamanın ilk açıklanan sonucuna göre İstanbul ve Madrid eşit sayıda oy aldı, Tokyo ise finale kaldı. Bu durumda İstanbul ve Madrid için yeniden oylama yapıldı. Bu defa da bir IOC üyesinin cihazında teknik sorun tespit edildi ve iki kent yeniden oylandı. IOC Başkanı Rogge’un açıklamasına göre, bütün oyların geçerli sayıldığı oylamada toplam 94 IOC üyesinin oy kullandı. İstanbul finale kaldı. Madrid ise elenen kent oldu.

VE TARİHİ FİNAL

Finale kalan Tokyo ve İstanbul için de bir oylama daha yapıldı…. Yapılan oylama sonunda kazanan şehir Tokyo oldu… Türkiye’nin umutları 2024 olimpiyatlarına kaldı.

Comments are closed.