ANDROID 4.3 İLE NELER DEĞİŞTİ

Android’in en son sürümü Android 4.3 Jelly Bean nihayet tanıtıldı. Daha önceki Android güncellemelerine göre daha az değişik barındırıyor gibi görünen Android 4.3′ün yenilikler listesine bakıldığında yine de dikkate değer unsurların Google’ın mobil işletim sistemine giriş yaptığı görülüyor.

Android platformunun mühendislik direktörü David Burke, düzenlenen etkinlikte Android 4.3′ü Jelly Bean’in daha tatlı bir versiyonu olarak nitelendirdi; yeni sürümün hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için çeşitli özellikler barındırdığını kaydetti. Google’ın bugün tanıttığı yeni Nexus 7 tableti Android 4.3 ile çıkacak, ancak Nexus 4, Nexus 10, Galaxy Nexus, birinci nesil Nexus 7 gibi cihazlar bugün itibarıyla Android 4.3 güncellemesini almaya başlayacak.

NİHAYET KISITLANMIŞ PROFİL GELDİ!

Android 4.3′ün kullanıcı tarafında sunduğu en büyük yenilikler arasında çocuklar için kısıtlanmış profiller bulunuyor. Bu özellik tablet kullanıcılarına veya ebeveynlere çeşitli uygulamalara erişimi kısıtlama fırsatı veriyor. Bu yeni özellik sayesinde tek bir cihaz üzerindeki kullanıcıları ve bunların hangi imkanlardan yararlanabileceğini belirlemek mümkün oluyor. Google kısıtlanmış profillerin arkadaşların, aile bireylerinin, misafir kullanıcıların paylaştığı tabletler ve aynı zamanda kiosk veya satış aracı olarak kullanılan tabletler için ideal olduğunun altını çizdi.

 

Android 4.3 yeni bir bildirim erişim yöntemi de sunuyor. Uygulamalar durum çubuğu bildirim akışıyla etkileşim kurabiliyor, ayrıca kullanıcılar bildirimleri cihazın yakınındaki Bluetooth cihazlarında da gösterilecek şekilde ayarlayabiliyor.

Android 4.3′te başka hangi yenilikler var?
Diğer Android 4.3 Jelly Bean yenilikleri arasında daha kolay yazı girişi, daha hızlı kullanıcı hesabı değişim, tuş takımında otomatik tamamlama, arka planda Wi-Fi üzerinden konum belirleme, Güney Afrikaca, Amharca, Hintçe, Savahilice ve Zulu dili gibi farklı diller için sunulan dil destekleri de yer alıyor.

Android 4.3 Jelly Bean ile ilgili daha fazla detayı Android Geliştiricileri sayfasında bulabilirsiniz.

Comments are closed.