ALİ GÜVEN’DEN ZİNCİRLİ PROTESTO

Ali Güven, Mustafa Sandal’ın karısı Emina Sandal’a verdiği “Yolcu” isimli bestesinin Bosna Hersek’te hit olması ve bunun karşılığında 40 bin TL telif alması gerekirken kendisine MESAM tarafından 100 TL ödenmesine tepki için zincirli eylem yaptı. MESAM (Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) binasının önünde kendisini tamburuna zincirleyen Ali Güven, müzisyenlerin haklarını alamamasından şikayetçi oldu.


Güven, MESAM’ın her hafta kendi arasında toplantılar yapıp Başkan ve üyelerin ücret ve harcırah aldıklarını sanatçıların bestelerinden elde edilen telif haklarının ise verilmediğini söyledi. Ali Güven, kendisini tamburuna zincirlemesinin nedeninin kendisini sazından müziğinden koparılmaya çalışılmasından dolayı müzikten ve sazından kopmamak için kendisini tamburuna zincirlediğini emeklerinin karşılığı olan telif haklarını istediğini söyledi.

Birçok sanatçının telif hakkından mağdur olduğunu bir çoğunun da telif haklarını göremeden emekli bile olamadan ölüp gittiğini ifaden Ali Güven, dört meslek birliğinin egolarından dolayı birleşmemesi sonucu yurtdışındaki SESAM ve GEMA isimli meslek birliğinde biriken telif haklarını alamadıklarını sanatçıların haklarının korunamadığını kaydetti.

Comments are closed.