TEYYO PEHLİVAN KİMDİR?

Ölümünden 14 yıl sonra siyasete konu olan Tayyip İde, 1913’de Erzurum’un Pasinler ilçesinde doğdu. Okuma-yazması yoktu ve radyo dinleyerek, dünyayı izledi. Aralık 1999’da hayatını kaybetti. Tayyip İde, Pasinler’deki Kurtuluş Mahallesi’nde Kaymakamlık tarafından yaptırılan küçük bir evde yaşadı ve belediyenin aşevinden verdiği yemekle hayatını sürdürdü.

Palavracılığı ve hazır cevaplılığıyla ünlü Teyyo’nun hayal dünyası çok genişti. Anlattığı hikayelerde, Atatürk, İsmet İnönü, Sophia Loren, Demi Moore, Micheal Jackson, Rıdvan Dilmen gibi ünlülere yer verdi. Tayyip İde’nin kitaplara konu olan bazı hikayeleri şöyle:

VAPURU NASIL ÇIKARDIM ? Bir gün telefon çaldi. Gaktım baktım, Trabzon Valisi: Pehlivan, denize bir cip düştü… Allah’ını seversen gel bize yardım et’’ dedi. Gıramadım herifi. Gettim Trabzon’a. Atladım denize. Tahtim halati cipe. Çekirem çekirem yerinden zor kıpırdir. Bir de ne görim? Meğerse cipe bir de vapur takılmış. Hayli terledim ama cipi de, cipin kuyruğundaki vapuru da çıkardim’’

ATATÜRK İLE AVA GİTTİM: Rahmetli Atatürk ve İsmet İnönü ile Suriye sınırına ava gettik. Havada bir bölük durna dönüp durir, ilkin Atatürk ateş etti, vuramadi, sonra İnöni atdi oda vuramadi, ben tetige bir toğundum, bir bölik durna ayağımın dibine düşti, Atatürk yanıma gelip sırtımı sıvazladi “Aferim Teyyo eyi atıcıymışsan” dedi.

TÜRKAN ŞORAY BANA AŞIK : Türkan Şoray Erzurum’a filim çevirmeğe gelmiş. Sabah akşam birlihteyih, ‘Teyyo diyir başka bir şey demir. Birgün Türkan golumda bizim eve dogri gidirih. Esnaf işini bırakmış bizi gollir. Ele süzirler, sanki heç garı görmemişler.

AT İLE AMERİKA: “Elizabet Taylor Amerika’dan beni aradı. Bir at bul bul yanima gel dedi. Garıdaki güzelliği bir görsen, anam avradım olsun yayan gidersin.

KARTALI YAKALADIM: Bir gün uçakla Ankara’ya gidirem. Elimi de camdan çıkarmışam, bir baktım bir gartal, hemen elimi uzattım, yakaladım aldım gartalı içeri. Ola bi baktım, hostesler nasıl cıvılir, nasıl cıvılir. Neyse bende gorkutmiyim zavallı gızları dedim ve bıraktım gartali, uçtu gitti.

CUMA NAMAZI Cuma vaktidir. Cemaat camiye giderken Teyyo istifini bozmadan oturmaktadır. Biri sorar: ”Pehlivan sen camiye gelmir misen?” Teyyo cevap verir: “Ula oğlum 40 sene gıldım bir randıman alamadım. ‘’

MUHAMMED ALİ İLE BOKS: Muhammet Ali henüz müslüman olmamış! Bana dediler ki “Teyo bu adamı bir tek sen yenersen.. ” . Gahdım taaa Amerika’ya geddım. Attılar beni ringin ortasına, Nasi vuriram Ali’ye… Baktım bir ara salavat getirir. O sırada biri ‘’Teyyo dayı müslüman olmayan biri hiç salavat getirir mi?’’ diye sordu Ben de ’’ O gedder yumruği yiyen de, din iman mi kalır… ?’’ dedim.

Comments are closed.