3. SINIF MATEMATİK UZUNLUK ÖLÇÜLERİ ORTA DÜZEY / 1

Uzunluk Ölçüleri                                           PROBLEMLER

1) Aldığımız makarada270 metreuzunluğunda ip var. 9 metrelik parçalara bölerek satmak istiyoruz. Kaç tane 9 metrelik ipimiz olur?

 

 

2) Bir topta630 metrekumaş bulunuyor. Bir takım elbise için ise7 metrekumaşa ihtiyacımız var. Bir top kumaştan kaç tane takım elbise çıkar?

 

 

3) Tarlamızın çevresi  214 metredir. Çevresine 4 sıra dikenli tel çevireceğiz. Kaç metre tele ihtiyacımız vardır?

 

 

4) Okulumuzun koridorlarının toplam uzunluğu 125 metredir. Koridorları halı ile kaplamak istiyoruz. 5 metrelik halılardan kaç tane almamız gerekir?

 

 

5) Ankara- İstanbul arası 400 kilometredir. Her 8 kilometrede bir tane benzin istasyonu vardır. Ankara-İstanbul arasında kaç tane benzin istasyonu vardır?

 

 

6) Mecidiyeköy- İzzetpaşa arası 900 metredir. Her 30 metrede bir tane elektrik direği  vardır. Mecidiyeköy-İzzetpaşa arasında kaç tane elektrik direği olduğunu bulunuz.

 

 

7) Çevresi64 metreolan  basketbol sahasının etrafına 8 sıra tel çekilecek. Kaç metre tele ihtiyacımız olur?

 

 

8) Elimizde 90 metreuzunluğunda tel var. Çevresi28 metreolan bahçemizin etrafına 3 sıra halinde çekersem kaç metre tel artar?

 

 

9) Odamın çevresi 640 santimetredir. 80 santimetrelik  duvar kağıtları ile kaplamak istiyorum.  Kaç tane duvar kağıdına ihtiyacım olur?

 

 

10) Okulumuzun çevresi  98 metredir. Çocukların duvardan atlamaması için çevresine panel döşeyeceğiz. 2 metrelik panellerden ka tane almam gerekir?

 

 

11) Okulumuzun koridorlarının toplam uzunluğu 810 metredir. Koridorları halı ile kaplamak istiyoruz. 9 metrelik halılardan kaç tane almamız gerekir?

 

 

12) İzmir- İstanbul arası 540 kilometredir. Her 8 kilometrede bir tane benzin istasyonu vardır. İzmir-İstanbul arasında kaç tane benzin istasyonu vardır?

 

 

13) Çağlayan- İzzetpaşa arası 600 metredir. Her 30 metrede bir tane elektrik direği  vardır. Çağlayan-İzzetpaşa arasında kaç tane elektrik direği olduğunu bulunuz.

 

 

14) Çevresi96 metreolan  basketbol sahasının etrafına 8 sıra tel çekilecek. Kaç metre tele ihtiyacımız olur?

 

15) Elimizde 120 metreuzunluğunda tel var. Çevresi34 metreolan bahçemizin etrafına 3 sıra halinde çekersem kaç metre tel artar?

Comments are closed.